Zobacz zdjęcia:
Młodzi ludzie z tarnowskich szkół udowadniają, że potrafią tworzyć innowacyjne rozwiązania technologiczne. Podczas wydarzenia pod nazwą TarnoLogy zaprezentowano trzy pomysły, które w przyszłości mogą wejść na rynek komercyjny.
Dawid Świątek – organizator wydarzenia, a zarazem uczeń Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych wyjaśnia, że TarnoLogy ma być miejscem, w którym pomysłowi uczniowie mogą zaprezentować efekty swojej pracy.
-Celem naszego przedsięwzięcia TarnoLogy jest ukazanie młodych ludzi jako innowatorów, jako osoby które mają projekty, mają pomysł na siebie i chcą go pokazać szerszemu gronu odbiorców. Celujemy w taką start-upową wersję, gdzie można to w przyszłości sprzedać, opatentować. Są to pomysły, które zaczynają, a nie mają przestrzeni do tego, żeby się pokazać. My, jako ta inicjatywa TarnoLogy, dajemy im tę możliwość.
Autorami projektów są uczniowie – zaprezentowali m.in. specjalną kapsułę ratunkową, która może być wykorzystywana w ratownictwie wodnym czy też innowacyjny rower elektryczny, o budowie modułowej. Dawid Świątek dodaje, że pomysły uczniów w przyszłości mogą zmieniać świat, jednak potrzebują zainteresowania inwestorów.
-Idea start-upów może być bardzo różna, ale my stawiamy na tę najbardziej oczywistą – jest to projekt, który dopiero zaczyna swoją drogę i ma coś, co wyróżnia go na tle innych. Jego autor chciałby w przyszłości dążyć do komercjalizacji, patentu – do tego, żeby ten produkt był znany w kraju, a może i na całym świecie.
Zadowolenia z uczniów nie krył obecny na wydarzeniu dyrektor szkoły, Grzegorz Szerszeń. Przyznawał, że część pomysłów uczniów już teraz mogłaby wejść na rynek komercyjny.
-Jesteśmy ogromnie dumni z naszych uczniów, ich sukcesów, tego, jak się rozwijają. Szkoła to nie tylko dydaktyka i wychowanie, ale też realizacja własnych pomysłów, rozwój, poszukiwanie nowych miejsc, w których mogą się realizować. Myślę, że takie projekty naukowe, które promujemy od wielu lat, to jest sposób na to, żeby młodzi ludzie odnaleźli się na rynku pracy. Niektóre z tych projektów mają wartość rynkową, niektóre mają potencjał, żeby stać się podstawą do budowy start-upów. Takie propozycje już padały. Są prowadzone konkretne rozmowy z przedstawicielami firm, nie tylko lokalnych.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację NEXIA, we współpracy z Fundacją Bema20. Organizatorzy zapowiedzieli, że w przyszłości odbędą się kolejne edycje TarnoLogy.