Zobacz zdjęcia:
Kościół w Zalipiu zyskał nową kwiecistą polichromię. Świątynia jeszcze bardziej wpisuje się w pejzaż malowanej wsi.
Dyrektor Domu Malarek w Zalipiu Ewelina Sokołowska, mówi że malunki, które powstały tu wcześniej, także wymagały odświeżenia.
– W ramach renowacji polichromii w kościele parafialnym pw. św. Józefa w Zalipiu zostały wykonane, wymalowane dodatkowe malunki na prośbę księdza proboszcza, zostały umieszczone na suficie i w prezbiterium. Stan techniczny filarów, które wcześniej były pomalowane, też wymagał odnowienia, więc również malarki odtworzyły malaturę, która była na nich umieszczona wcześniej. My z koleżanką malowałyśmy na suficie, inne panie z domu malarek oraz malarki zaprzyjaźnione, które też wcześniej tutaj pracowały z nami, ozdabiały właśnie filary i elementy kościoła.
Tradycja malowania kolorowych kwiatowych wzorów jest tu przekazywana z pokolenia na pokolenie.
– Wspominałyśmy właśnie, jak wcześniej malowała mama z babcią, a teraz ja miałam przyjemność z moją mamą kontynuować tę tradycję i malować bukiety w kościele. – Pierwszy raz malowałam z takimi malarkami, wtedy byłam taka jeszcze młoda. To jest tradycja. Z taką przyjemnością się idzie do własnego kościoła, więc to jest fajnie dać tu coś od siebie –
– mówiły zalipiańskie malarki Magdalena Bochenek i Bogusława Miś.
Malowaną wieś rozsławiają kwiaty, które maluje się na domach i wewnątrz: na meblach, ścianach, sufitach, piecach. Kolorowe bukiety zdobią stodoły, studnie, psie budy i ule.
Zalipie zostało także wpisane na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego.