Diament to najpopularniejszy kamień szlachetny. Uważa się go za symbol niezachwianej miłości, dlatego pierścionek z diamentem jest najczęściej wybieranym na zaręczyny. Jednak jubilerzy oferują też pierścionki z brylantem. Czym się różni brylant od diamentu?
Co to jest diament? Właściwości diamentów
Diament to minerał z gromady pierwiastków rodzimych, czyli naturalnie występujących w naturze kamieni o budowie jednorodnej. Jak powstaje diament? Alkaliczna magma pod wpływem bardzo wysokiego ciśnienia i temperatury przekraczającej 1200-1300°C zamienia się w tlenek węgla. Potem następuje krystalizacja diamentów głęboko pod ziemią – nawet na głębokościach dochodzących do 200 km. Po krystalizacji diamenty przedostają się do wyższych partii ziemi wraz z ruchami magmy. Złoża diamentów znajdują się m.in. w Afryce, Brazylii i Indiach.
Oprócz niezwykłej twardości diament ma dobrą przewodność cieplną, trudno się topi i jest odporny na działanie kwasów i zasad. Może też zawierać wrostki innych minerałów.
Jak wygląda diament? Nieoszlifowany kamień szlachetny ma nieregularny kształt, porowatą strukturę, jest matowy i jedynie delikatnie błyszczy. Jak rozpoznać diament? Po pierwsze powinien mieć certyfikat autentyczności, po drugie, jeśli położymy go na zapisanej kartce, nie będziemy w stanie przeczytać treści pod nim.
Różnica między diamentem a brylantem
Brylant to nic innego jak oszlifowany diament na szlif brylantowy, który sprawia, że kamień zaczyna lśnić. Zatem oba słowa, choć dotyczą tego samego kamienia szlachetnego, znaczą zupełnie co innego. Diament oznacza surowy minerał przed obróbką. Natomiast po oszlifowaniu dostajemy klejnot – powszechnie zwany brylantem.
Warto wiedzieć, że za brylant uznaje się diament, który ma co najmniej 58 faset, czyli skośnych ścięć, okrągłą rondystę, taflę w górnej części i kolet, czyli szpic w dolnej.
Rodzaje diamentów
Diamenty są jednorodne. Zasadniczy podział rozróżnia je ze względu na obecność domieszek azotu i boru:
- typ I – ma bardzo duże stężenie azotu; większość diamentów używanych w branży jubilerskiej jest tego rodzaju; wyróżniają się gładkimi ścianami i nieco zaokrąglonymi krawędziami;
- typ II: IIa – niezwykle rzadki pozbawiony azotu lub mający jego minimalną ilość o kryształach z nieregularną formą oraz znaczną masą, uznawany za niemalże idealny; IIb – z domieszką boru, wyróżniają się niebieską barwą.
Ponadto diamenty klasyfikuje się wg tzw. skali 4C. Jest to skrót od angielskich słów: carat (karat – jednostka masy), colour (barwa), clarity (czystość diamentu) i cut (szlif).
Masa diamentu wpływa na jego wielkość i co za tym idzie wartość. 1 karat to 0,2 g. Diamenty ze względu na domieszki innych minerałów mogą mieć kolor: żółty, niebieski, czarny, brązowy albo bezbarwny. Najcenniejsze i najrzadsze są diamenty bezbarwne, bez skaz i ciał obcych, czyli o największej przejrzystości.
Barwę diamentów klasyfikuje się wg skali GIA na 5 grup:
- bezbarwne – od D do F;
- prawie bezbarwne – od G do J;
- o ledwo dostrzegalny kolorze – od K do M;
- o barwie bardzo słabo zauważalnej – od N do R;
- o barwie słabej – od S do Z;
Z kolei szlif nadaje diamentowi styl i decyduje o tym, jak bardzo będzie się mienił. Najpopularniejsze rodzaje szlifów diamentów to: brylant, gruszka, princessa, radiant, owal i asscher.
Cena brylantu a cena diamentu – co jest droższe?
Zastanawiając się, co jest droższe brylant czy diament, należy pamiętać o różnicach. Diamant jako surowy materiał będzie tańszy, od brylantu, którego szlif wymaga precyzji i talentu. Poza tym w biżuterii nie stosuj się nieoszlifowanych diamentów. Co do ceny, ta zależy od skali 4C brylantu i kunsztu jubilera.
Pierścionki zaręczynowe z diamentami noszą celebryci, gwiazdy kina oraz koronowane głowy. Są symbolem nie tylko miłości i trwałości, ale też dobrem luksusowym. Na szczęście biżuterię z diamentami może kupić każdy. Jest ona dostępna w najlepszych sklepach jubilerskich, np. SAVICKI.
Co jest lepsze brylant czy diament?
Należy pamiętać, że każdy brylant to diament, ale już nie każdy diament jest brylantem. Wszystko zależy od typu szlifu. Szlif brylantowy to klasyka, ale wielu kobietom może spodobać się pierścionek z oszlifowanym diamentem w kształcie łezki, serca albo szmaragdu. Zatem kupując biżuterię, nie wybieramy między brylantem a diamentem, ale pomiędzy rodzajem szlifu.