Depresja – cichy wróg naszych czasów. Gdzie szukać pomocy?

man sitting psychologist s office talking about problems

fot. Freepik

23 lutego to Światowy Dzień Walki z Depresją – choroby, która nie wybiera i może dotknąć każdego.

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że do 2030 roku stanie się najczęstszym problemem zdrowotnym na świecie. W Polsce cierpi na nią ponad 1,2 miliona osób, ale wiele z nich nie szuka wsparcia.

Ewelina Leszkiewicz, koordynatorka Centrum Zdrowia Psychicznego w Tuchowie i Wierzchosławicach, podkreśla, że depresja to nie chwilowa chandra, ale poważna choroba, która wymaga leczenia. Mówi na co warto zwrócić uwagę.

– Depresja manifestuje się na wiele sposobów. Do najczęstszych objawów należą przede wszystkim długotrwały smutek, brak energii i zainteresowania dotychczasowymi aktywnościami, poczucie winy, niska samoocena, trudności ze snem oraz zmiany w apetycie. Te symptomy mogą znacznie obniżyć jakość życia i utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Ewelina Leszkiewicz podkreśla, że rozpoznanie choroby wiąże się z rozpoczęciem leczenia, zazwyczaj w postaci farmakoterapii lub psychoterapii. Podawane leki i prowadzone sesje poprawiają jakość życia i zmniejszają ryzyko nawrotu choroby.

Dlatego obchody Światowego Dnia Depresji są dobrą okazją do tego, by mówić o znaczeniu zdrowia psychicznego i walczyć ze społecznym stygmatem. Wszystko po to, by zapobiec wyobcowaniu chorych i przypisywaniu chorobie negatywnych skojarzeń.

– Naszym celem w tym dniu jest zwiększenie świadomości na temat depresji oraz walka ze stygmatyzacją osób chorych. Chcemy, aby każdy kto zmaga się z problemami zdrowia psychicznego wiedział, gdzie szukać pomocy.

Wsparcie w walce z chorobą można znaleźć m.in. w Centrach Zdrowia Psychicznego, które działają w regionie. W Tuchowie i Wierzchosławicach funkcjonują Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne, gdzie można uzyskać pomoc specjalistów.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości wszystkie problemy dotyczące zdrowia psychicznego warto zdiagnozować w Punktach Zgłoszeniowo-Koordynacyjnych. Można to zrobić w Tuchowie przy Rynku 22 w godz. od 8:00 do 18:00 tel. 14 691 95 78 lub w dostępnym jest przez całą dobę, siedem dni w tygodniu punkcie w Wierzchosławicach 39B, zlokalizowanym w Centrum Zdrowia obok Urzędu Gminy tel. 14 652 30 99.

Centra Zdrowia Psychicznego prowadzą też Poradnie Zdrowia Psychicznego, Psychiatryczne Oddziały Dzienne, Poradnie Psychologiczne i Zespoły Leczenia Środowiskowego w obu lokalizacjach.

Ponadto w niemal każdej gminie powiatu tarnowskiego w ramach programu Psycholog w każdej gminie można skorzystać z porad specjalistów.

W tym roku w powiecie tarnowskim ruszy również kampania społeczna promująca dobrostan psychiczny.

Exit mobile version