Harcerze zawiążą 'krąg przyjaźni” z mieszkańcami Tarnowa. Będzie to zwieńczenie obchodzonego w sobotę (22 lutego) Dnia Myśli Braterskiej. Z tej okazji harcerze zapraszają na swoje święto i zachęcają do wstąpienia w ich szeregi.
– Harcerze rozpoczną już w godzinach południowych grę miejską po Tarnowie, gdzie będą mogli zmierzyć się z różnymi zadaniami, począwszy od rozpoznania topografii miasta, poprzez udzielanie pierwszej pomocy, czy też związane z historią harcerstwa. Na zakończenie tej gry właśnie na tarnowskim rynku odbędzie się wspólne zawiązanie kręgu harcerskiego przyjaźni, gdzie zapraszamy wszystkich mieszkańców na godzinę 18:00.
– zapowiada phm. Michał Gólski, rzecznik prasowy hufca ZHP Tarnów.
Jak dodaje, to dzień, w którym skauci i harcerze z różnych krajów łączą się myślami i gestami przyjaźni, wspominając założycieli ruchu skautowego oraz podkreślając wartości braterstwa i służby.
W rozmowie z RDN Małopolska podkreśla też, że te wartości wciąż są żywe, ponieważ samo zainteresowanie harcerstwem w naszym regionie rośnie i coraz więcej młodych osób decyduje się przeżyć tę harcerską przygodę.
– Na pewno wielką przygodą są obozy dla harcerzy, gdzie mogą w lesie, w namiocie przeżyć tak naprawdę najlepsze dwa tygodnie swojego życia. Takie jest moje odczucie z czasów, kiedy byłem harcerzem. Harcerze zdobywają bardzo dużo umiejętności interpersonalnych, umiejętności manualnych. Uczą się tak naprawdę, jak wejść w dorosłe życie, bo mają pewne obowiązki związane chociażby z organizacją obozów. Gdzie niektórzy harcerze są przykładowo proszeni o załatwienie autokaru, przejazdu, co jest dla nich jakimś wyzwaniem, mając 16 lat zorganizować transport dla 50 osób.
Młodzi harcerze zwracają też szczególną uwagę na relacje, które tworzą się między nimi.
– Myślę, że wszystkie zbiórki i obozy, jako spotkania z przyjaciółmi są miłym doświadczeniem. Zwłaszcza wyjazdy. – Podobnie jak kolega najbardziej lubię zbiórki harcerskie, gdzie możemy pogłębić więź z naszymi przyjaciółmi jak i poznać nowe wspaniałe osoby. Również wyjazdy, które bardzo nas integrują. – Dla mnie specjalnym wydarzeniem był mój pierwszy obóz, na którym dostałem przyrzeczenie harcerskie. Było to w wieku 10 lat. – A z trudnych rzeczy, to dla młodszych dzieci są wyjazdy, dla nas myślę, że nie ma trudniejszych sytuacji.
– mówili Aleksandra Serek i Michał Jasiak.
Michał Gólski podkreśla, że harcerzem może zostać praktycznie każdy i zachęca wszystkich uczniów, aby przyszli na zbiórkę i spróbowali swoich sił w harcerstwie.
Finał harcerskiego święta odbędzie się 22 lutego o godzinie 18:00 na tarnowskim Rynku. Wszyscy mieszkańcy zaproszeni są do przyjścia i stworzenia razem z harcerzami symbolicznego kręgu przyjaźni.