Co z programem Czyste Powietrze – pytają mieszkańcy Tarnowa. W mieście jest kilkaset pieców pozaklasowych do wymiany, ale wciąż nie wiadomo, kiedy i na jakich zasadach wróci rządowa dotacja na nowe kotły.
Dyrektor wydziału ochrony środowiska w tarnowskim magistracie Marek Kaczanowski, przyznaje, że samorządy wciąż nie wiedzą, czego w tym temacie mogą się spodziewać.
Dlatego mają dla mieszkańców alternatywę.
– Na razie nic nie wiadomo. Prezydent zwrócił się z pismem do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, nie dostaliśmy jeszcze konkretnej odpowiedzi, natomiast mamy też program ‘Ciepłe mieszkanie’, on jest skierowany do lokatorów budynków wielorodzinnych, czyli tych, którzy mieszkają w budynkach zbiorowego zamieszkania, w kamienicach, blokach, a mają jeszcze ogrzewanie węglowe, to mogą z tego programu skorzystać.
Ten program ma potrwać jeszcze dwa lata. Znaczenie mają m.in. dochody mieszkańców starających się o dotację, która może wynieść około 30 tysięcy złotych.
Program pomocy ogłosił w ostatnim czasie także samorząd województwa. Jest skierowany do najuboższych mieszkańców Małopolski. Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 90 procent wartości kosztów kwalifikowanych projektu wymiany źródła ciepła. Warunkiem jest, by wymiana pieca starego typu nastąpiła w ciągu bieżącego roku.
Program ‘Czyste powietrze’ ma wrócić 31 marca tego roku.
Dotacje na wymianę pieca dla najuboższych – Małopolska uruchomiła nowy program pomocowy