Nazwa tej miejscowości jest związana z rodziną, która była ofiarą rabacji. W Siedliskach-Bogusz pamiętają o Boguszach, choć ich dwór popada w ruinę. W niedzielę w miejscowym kościele zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziny Boguszów i innych ofiar rabacji. Będzie także promocja książki. Kwiaty i znicze zostaną złożone przy cmentarnej kaplicy, gdzie spoczywają ofiary tej rzezi.
Rabacja rozpoczęła się od zamordowania w 1846 roku Stanisława Bogusza, jego synów oraz wnuka. Historią miejscowości interesuje się proboszcz parafii w Siedliskach -Bogusz ks. Antoni Lelito. W najbliższą niedzielę 23 lutego odbędzie się dzień pamięci ofiar rabacji z udziałem władz wojewódzkich, samorządowych i przedstawicieli IPN-u.
– Będziemy się modlić za zmarłych z rodziny Boguszów: śp. Stanisława Bogusza, który był patriotą, wysokim urzędnikiem na dworze króla Stanisława Poniatowskiego, a także za jego synów: Wiktoryna i Nikodema oraz 14-letniego wnuka Włodzimierza. To są ofiary rabacji. Zostali zamordowani brutalnie 20 lutego 1846 roku, a zabito ich widłami abo roztratowano końmi.
W Siedliskach 179 lat temu zaczęła się rabacja galicyjska, która należy do czarnych kart polskiej historii. To na terenie tej parafii w pobliskiej Smarżowej urodził się Jakub Szela, który ze swoją bandą napadał na dwory, majątki ziemskie, plebanie i okrutnie mordował panów, właścicieli majątków, a także dzieci i księży. W sumie było ponad 1300 ofiar rabacji w powiatach tarnowskim, dębickim i okolicznych.
W niedzielę odbędzie się także promocja książki poświęconej rabacji autorstwa Stanisława Wójciaka. Jak mówi proboszcz ks. Antoni Lelito, ma ona ważną rolę w przywracaniu prawdy historycznej.
– Dla wielu historyków ta publikacja jest ważna dla odkłamywania historii i rozprawienia się z rozpowszechnianymi stereotypami, że Jakub Szela był przywódcą rewolucji społecznej dla dobra uciskanych chłopów pańszczyźnianych. A prawda historyczna jest taka, że cytuję 'miał wypaczoną osobowość, to wielokrotny morderca i grabieżca cudzej własności, analfabeta i kolaborant, czyli zdrajca Polski.
Dla jednych zdrajca, dla drugich bohater. Przed laty były nawet pomysły, by zmienić nazwę miejscowości, która znajduje się w powiecie dębickim, w gminie Brzostek.
– Chciano nawet w latach 50. za komunistów zmienić nazwę Siedliska–Bogusz na Siedliska–Szeli, czyli żeby nazwa nie kojarzyła się z właścicielem tego majątku ziemskiego. Dla lewicowej władzy Jakub Szela mógł być wielkim bohaterem narodowym. To nie jest prawda. To czarna postać, Szela dopuścił się strasznych morderstw.
Mszy św. w niedzielę o godzinie 11.00 w parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Siedliskach- Bogusz będzie przewodniczył ks. dziekan Krzysztof Gac z Sędziszowa. Pochodzi on z pobliskiej Głobikowej, w której urodził się Konstanty Słotwiński – kolejna ofiara rabacji, były dyrektor Ossolineum Lwowskiego, zasłużony dla kultury, wielki patriota. To właśnie tej postaci jest poświęcona książka autorstwa Stanisława Wójciaka.
Po Mszy św. odbędzie promocja publikacji pt. 'Konstanty Słotwiński na tle rabacji i powstania 1846”, a następnie uczestnicy uroczystości pójdą na cmentarz pod kaplicę, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła 23 ofiar rabacji z pobliskiego terenu. Kaplica została ufundowana przez Ludwikę Gorayską z domu Boguszów.
Obchody dnia pamięci ofiar rabacji organizują Fundacja Rozwoju “SOLID” Ropczyce i Parafia Narodzenia NMP w Siedliskach – Bogusz.