Zobacz zdjęcia:
Grosz do grosza i w sumie misyjna akcja przyniosła 191 tys. zł. Jesienią ubiegłego roku w parafiach diecezji tarnowskiej odbyła się zbiórka starych banknotów, monet, polskich groszy. Z podsumowania zbiórki 'Dobrych monet’ wynika, że w diecezji tarnowskiej zebrano ich 6,5 tony. Dzięki tej akcji tarnowski misjonarz ks. Stanisław Worwa wybuduje 13 studni głębinowych w Czadzie. Dostęp do czystej wody pitnej zyska 4 tys. osób.– Zbieraliśmy wszystko, co polskie i zagraniczne, co jest w obiegu i co z niego już wyszło. Ci z kolei, którzy jako wolontariusze angażowali się w potrzebną segregację złożonego daru, mogli sobie przypomnieć aluminiowe monety okresu PRL-u i nie tylko. Samych aktualnych w obiegu polskich groszy było ponad 5 ton. Do tego trzeba dodać około 1,5 tony wszystkich innych monet, wśród których królowały dawne złotówki polskie, choć znaczny ciężar tej wagi stanowiły euro centy czy z tej samej kategorii centy amerykańskie i funty angielskie
– mówi ks. Krzysztof Czermak dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej.
Zebrane stare pieniądze segregowały osoby z Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego. Sprzedażą starych banknotów pochodzących z kilkudziesięciu krajów świata, a zwłaszcza negocjowaniem ich ceny, zajęli się wolontariusze Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów.
Akcję zorganizowała Diecezja Tarnowska przy współpracy z księżmi sercanami, którzy sfinansowali już dziesiątki studni w Czadzie.
Diecezja tarnowska dzięki jej misjonarzom w Afryce wybudowała już 201 studni głębinowych sfinansowanych przez różne podmioty. Są nimi kolędnicy misyjni i różni ofiarodawcy – w tym księża sercanie. Dużą rolę odgrywa fundusz Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej oraz fundusz uzyskany ze sprzedaży makulatury i plastikowych nakrętek. Akcja ich gromadzenia ciągle trwa.