Jak powinien rozwijać się Tarnów? W jakim kierunku powinno pójść miasto? Radny PiS Seweryn Partyński uważa, że strategia rozwoju Tarnowa wymaga odświeżenia i nowego spojrzenia. Dlatego zainicjował dyskusję na ten temat.
Jak podkreśla, frekwencja na wtorkowym spotkaniu z mieszkańcami była wysoka, co pokazuje, że tarnowianie chcą aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu przyszłości miasta. Dziś sprawą zajmują się radni na sesji Rady Miejskiej.
Radny Partyński, który był gościem porannego programu Słowo za Słowo podkreślał, że w czasie otwartego spotkania z tarnowianami można było usłyszeć dużo głosów o tym, że Tarnów nie może działać w oderwaniu od otoczenia – dlatego powinien mocniej współpracować z sąsiednimi gminami i tworzyć spójną Aglomerację Tarnowską. Zwracał uwagę, że mieszkańcy oczekują także większego otwarcia miasta i lepszej integracji lokalnej społeczności, szczególnie w kontekście starzejącego się społeczeństwa.
– Podkreślano potrzebę nakierunkowania polityki miasta na synergię pokoleniową w Tarnowie, na synergię młodzieży i starszych. Już odcięcie się od takiego myślenia, że musimy ściągać mieszkańców do Tarnowa, bo to jest taki truizm, który się powtarza od lat, tylko o stworzeniu pewnej przestrzeni do życia, zarówno dla młodych jak i starszych i zaspokajaniu ich potrzeb czy niwelowaniu pewnych ryzyk jak chociażby zwiększająca się samotność wśród mieszkańców Tarnowa i stworzenie projektu czy przestrzeni do życia, która będzie integrować mieszkańców, w kontekście tego starzejącego się społeczeństwa, ale też tej wielkiej choroby toczącej nasze społeczeństwo, czyli chorobę samotności, depresji, wykluczenia.
Radny zwracał także uwagę, że nowoczesne technologie i branża IT to szansa na rozwój Tarnowa. Dzięki nim młodzi mieszkańcy mogliby znaleźć atrakcyjną pracę na miejscu, zamiast wyjeżdżać do większych miast. Jego zdaniem to także sposób na pobudzenie gospodarki i stopniową redukcję zadłużenia, które sięga już pół miliarda złotych.
– To szansa na powstawanie nowych branż w Tarnowie, nowych przestrzeni do pracy, ale przede wszystkim nowe branże potrzebują nowych kadr, więc tu jest też pełna synergia z Akademią Tarnowską. I wczoraj też wszyscy zgodziliśmy się co do tego, że ścisła współpraca i wspierania szkolnictwa wyższego w Tarnowie to jest jedno z kluczowych zadań dla Tarnowa. Bo mocna Akademia to studenci w Tarnowie, to młodzi ludzie w Tarnowie, to Wałowa staje się bardziej pełna. Też ten aktyw kreatywnych pracowników dla tych branż wysokich technologii, a to jest oczekiwane przez firmy, sprawia, że są one bardziej zainteresowane inwestycjami w Tarnowie.
Seweryn Partyński zwracał także uwagę na rolę dobrej komunikacji miasta, bez której – jak podkreślał – nie można mówić o strategii rozwoju. Oczekuje, że miasto będzie lobbować za lepszym połączeniem m.in. z Kielcami w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Chodzi o tzw. szprychę nr 7, której obecny rząd nie ujmuje w projektach nowych połączeń kolejowych w Polsce. O tym pisaliśmy TUTAJ