Zobacz zdjęcia:
Po raz pierwszy obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Tarnowskie obchody odbyły się przy obeliskach 16. Pułku Piechoty i Armii Krajowej, który znajduje się przy Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci.Podczas uroczystości przypomniano życiorysy m.in. Stanisławy Sady, która w czasie II wojny Światowej działała w ruchu oporu i zajmowała się dystrybucją ulotek Armii Krajowej oraz gen. Zdzisława Baszaka, walczącego w 16. pułku piechoty w Tarnowie, z którego inicjatywy powstało Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci.
Tarnowianie cieszą się z nowego święta, bo jak podkreślają, pamięć o żołnierzach Armii Krajowej i o historii ich działalności, powinna być pielęgnowana przez kolejne pokolenia.
– Przepiękna inicjatywa, wszyscy Polacy powinni być szczęśliwi, że taki dzień zainicjowano. Cześć pamięci wszystkim żołnierzom Armii Krajowej! – Armia Krajowa była polską armią podziemną, która walczyła przede wszystkim z niemieckim okupantem. Była chociażby inicjatorem akcji, która miała na celu wyzwolenie polskich miast przed przybyciem Armii Czerwonej. – Myślę, że trzeba pamiętać o takich ważnych rzeczach.
Nowe święto państwowe zostało uchwalone 9 stycznia w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie.
Upamiętnia 83. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Tarnów ma swoje miejsce upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej [ZDJĘCIA]