To ma być hołd dla tych, którzy nawet nie mając doświadczenia wojskowego, stawiali czoło okupantowi. W piątek, 14 lutego, decyzją Sejmu RP, po raz pierwszy będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.
Hubert Tarnowski z Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci przyznaje, że polska Armia Krajowa w czasie wojny była fenomenem na skalę światową.
– AK działa w ramach państwa, które istnieje niejako pod ziemią, czyli pod tą zewnętrzną okupacją hitlerowską, pod zewnętrzną administracją, realizując właściwie wszystkie te działania, którymi zajmuje się normalne państwo. Jest to coś niezwykłego, niespotykanego nigdzie indziej, tylko Polacy byli w stanie tak mocno zaangażować się w walkę z okupantem hitlerowskim. Jest to związane z naszym silnym, polskim niepodległym duchem, wiadomo, że my jeszcze po okresie zaborów, mamy silne pragnienie wolności, niezależności. Jest to też związane z ogromnym okrucieństwem hitlerowskiego okupanta, który za takie rzeczy, jak np. ukrywanie Żydów, skazywał na śmierć. Powodowało to silniejszy opór ludności, w tym cywilów, którzy z wojskiem nie mieli nic wspólnego.
W regionie tarnowskim w czasie II wojny światowej były przeprowadzone akcje, które mocno zapisały się na kartach historii i miały wpływ na losy całej wojny.
– Armia Krajowa w naszym regionie dotykała historii światowej, historii, która na zawsze zmieniła bieg prowadzenia walki i wpłynęła na wynik II wojny światowej. Dotyczy to najsłynniejszej akcji z regionu tarnowskiego czyli akcji Most III, polegającej na przewiezieniu części rakiet, niewybuchu, który spadł w okolicy wsi Sarnaki, właśnie tutaj do Tarnowa, a później na lądowisko partyzanckie konspiracyjne Motyl w rejonie Wał-Rudy, gdzie przyleciał samolot Dakota i miał zabrać te części oraz doszło do wymiany kurierów. Była to bardzo trudna i ryzykowna operacja.
Wiele pamiątek z czasów II wojny światowej można obejrzeć w Regionalnym Centrum o Pamięci w Tarnowie. Oprócz ekspozycji dostępne są także repliki broni z II wojny światowej.
Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej odbędą się w piątek, 14 lutego. W Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci od godziny 12.00 zaplanowano ceremoniał patriotyczno-religijny przy obeliskach 16. Pułku Piechoty i Armii Krajowej, gdzie zostaną zapalone światła pamięci i złożone kwiaty.
Tego dnia w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci będzie można bezpłatnie zwiedzać ekspozycje poświęcone II wojnie światowej.