Bimbo. Wmurowanie kamienia węgielnego w mury powstającego kościoła św. Jana Pawła II

dobre

fot. Wydział Misyjny

Zobacz galerię:

476138245_980613276750569_4769932289526563335_n

Zdjęcie 1 z 22

fot. Wydział Misyjny

W Bimbo w Republice Środkowoafrykańskiej miało miejsce wmurowanie kamienia węgielnego w mury powstającego kościoła pw. św. Jana Pawła II oraz poświęcenie groty Matki Bożej i nowej plebanii. Mszy św. przewodniczył kard. Dieudonné Nzapalainga z udziałem bpa Leszka Leszkiewicza. Przybyło na nią ponad tysiąc osób, w tym 15 księży, a wśród nich dwóch misjonarzy tarnowskich. Msza św. trwała trzy i pół godziny.

Parafia rozwija się. W niedziele we Mszy św. uczestniczy około 500 osób. Nowa grota będzie okazją do rozwoju kultu maryjnego. Poświęcona plebania zapewni dobre warunki misjonarzom, jak i wolontariuszom z Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego, których wkład w budowę nowej parafii jest nieoceniony.

Relacja ks. Krzysztofa Czermaka

W niedzielę 9 lutego we wspólnocie pw. św. Jana Pawła II w Bimbo – jednej z 37 parafii archidiecezji Bangi miała miejsce uroczysta celebracja w obecności i pod przewodnictwem miejscowego biskupa kard. Dieudonné Nzapalaingi z udziałem bp. Leszka Leszkiewicza. Przybyło na nią ponad tysiąc osób, w tym 15 księży, a wśród nich dwóch misjonarzy tarnowskich z odległych od Bimbo ich miejsc posługi.

Uroczystość trwała ponad trzy i pół godziny, a ostatnią godzinę – w samo południe, w pełnym afrykańskim słońcu. Po niej miało miejsce wmurowanie kamienia węgielnego w mury powstającego nowego kościoła pw. św. Jana Pawła II oraz poświęcenie groty Matki Bożej i nowej plebanii.

Na początku proboszcz i budowniczy poświęcanych obiektów, przedstawił parafię jako żywotną komórkę Kościoła. Biskup Leszek Leszkiewicz uświadamiając przybyłym, że te akty religijne dokonały się dzięki darowi przekazanemu przez diecezję tarnowską, prosił, by wierni przyjęli ten dar, pielęgnowali go, rozwijali i przekazali następnym pokoleniom. Pozdrowił też wszystkich od biskupa tarnowskiego Andrzeja, zapewniając o jego zainteresowaniu rozwojem i życiem nowej wspólnoty.

W przygotowanie uroczystości zaangażowana była 60. osobowa grupa wiernych. Parafianie przygotowali posiłek dla wielu osób tworzących grupy duszpasterskie. Stała obecność naszych misjonarzy w miejscu przygotowywanym na nową parafię dzięki trosce ks. Pawła Wróbla wcześniej tu pracującego, zaczęła się na początku listopada 2020 r. Nie tak dawno do dwóch misjonarzy – ks. Szymona Pietryki, budowniczego nowej parafii od podstaw oraz ks. Pawła Dąbrowy, uczestniczącego z zaangażowaniem w tym dziele – dołączył trzeci: ks. Wojciech Rymut.

Pracy przy tworzeniu nowej struktury było i jest ciągle wiele. Na początku trzeba było zainstalować panele, by pozyskać energię elektryczną ze słońca (nie ma prądu sieciowego), doprowadzić wodę ze zbiornika ciśnieniowego do odpowiedniego miejsca, zbudować sanitariaty dla pracowników i uruchomić pompę elektryczną istniejącej już studni głębinowej. Kolejne prace dotyczyły powstania budynku gospodarczego, składu materiałów budowlanych w perspektywie budowy plebanii i kościoła. Powyższe dzieła zostały sfinansowane głównie przez Dzieło Misyjne Diecezji Tarnowskiej. Brak wody pitnej był oczywistym argumentem do wybudowania studni głębinowej w jednej z dzielnic parafii. Taka więc powstała dzięki ciągle trwającej akcji zbierania w diecezji nakrętek plastikowych. Pierwszą Mszę św. w tamtejszej wspólnocie celebrowano w dniu 11 maja 2021 r. w obecności kilkunastu osób. Szybko jednak wspólnota się rozrastała liczebnie. W niedziele we Mszy św. uczestniczy około 500 osób. Nowa grota będzie okazją do rozwoju kultu maryjnego. Poświęcona plebania zapewni komfort misjonarzom miejsca, jak i przybywającym do stolicy ich kolegom oraz wolontariuszom z Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego, których wkład w budowę nowej parafii jest nieoceniony. Szczególną zasługę w tym dziele ma inż. Jan Nytko z Woli Rzędzińskiej, który czas swojej emerytury poświęca na pomoc w Republice Środkowoafrykańskiej. Jeden z trzech pobytów poświęcił dla parafii pw. Jana Pawła II. Przez ponad trzy miesiące kierował pracami budowy nowej plebanii, groty Matki Bożej i wieży wodnej. Nasi księża wiele spraw konsultowali z nim przez telefon. W grocie Matki Bożej została w niedzielę umieszczona Jej figura, przez niego podarowana i przez niego niesiona w procesji i wstawiona w przeznaczonym miejscu. Podobnych ofiarodawców z Polski, Francji i z tutejszej parafii jest znacznie więcej.

Parafia, mimo że znajduje się u początku swej historii, jest już dobrze funkcjonująca. W ramach prowadzonego duszpasterstwa istnieje ponad 20 różnych grup. Samych ministrantów jest około pięćdziesięciu, a Legion Maryjny to ponad 100 osób. Budowa kościoła, którego fundamenty zostały wylane w listopadzie 2024 r., idzie bardzo szybko. Wykorzystane na nią środki pochodzą od różnych dobroczyńców z Francji, Polski, również przy okazji głoszonych kazań w diecezji tarnowskiej.

Warto podkreślić, że budżet budowy zasiliło Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, na które od lat swoje ofiary składają róże różańcowe naszej diecezji. Ściany kościoła mają już kilka metrów. Jeśli zostanie utrzymane tempo budowy, wnet miejscowi wierni przeniosą się z tymczasowej, małej kaplicy, do świątyni, na którą bardzo czekają. Będą się cieszyć obecnością Eucharystycznego Jezusa, tym bardziej, że tabernakulum już dotarło będąc darem parafii pw. św, Antoniego z Krynicy.

Tego więc życzmy miejscowym, oddanym całkowicie tutejszemu Kościołowi duszpasterzom – proboszczowi, ks. Szymonowi Pietryce oraz wikariuszom: ks. Pawłowi Dąbrowie i ks. Wojciechowi Rymutowi.

Exit mobile version