Sensacyjnemu odkryciu i pracom konserwatorskim poświęcona będzie konferencja naukowa w Dąbrowie Tarnowskiej.
Jak już informowaliśmy, podczas renowacji obrazu w drewnianym kościele Wszystkich Świętych okazało się, że pod wizerunkiem Maryi kryje się inny obraz, na którym Matka Boża wygląda zupełnie inaczej. Okazało się także, że dzieło jest o 300 lat starsze niż sądzono.
– Odkryte zostało renesansowe malowidło będące częścią wybitnego dzieła krakowskiej sztuki cechowej. Pierwotny obraz, stanowiący być może środkową część malowanego tryptyku powstał ok. 1515 roku. Badania pokazują, że była to praca dobrze wykształconego krakowskiego mistrza poważnego warsztatu cechowego. Świadczy o tym fakt, że mistrz dysponował sporą gamą pigmentów, złota i srebra płatkowego, a także odpowiednimi narzędziami
– mówił ks. Stanisław Cyran, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej.
Więcej ciekawostek będzie można dowiedzieć się w sobotę podczas konferencji naukowej.
– Wykład o badaniach problematyki historyczno-artystycznej obrazu Matki Bożej będzie mówił dr hab. Paweł Pencakowski, prof. ASP w Krakowie. Natomiast o fenomenie prac konserwatorskich przy obrazach tablicowych na przykładzie dąbrowskiego obrazu opowiedzą konserwatorki Ewelina Dziubińska–Rusek i Monika Miętus-Ziomek. Jest też przewidziana dyskusja panelowa, którą poprowadzi ks. dr Piotr Pasek dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie –
W sobotę 8 lutego o 14.00 w starym kościele będzie prezentacja obrazu wraz z przeprowadzonymi pracami, a o 15.00 w auli domu katechetycznego rozpocznie się konferencja, którą poprowadzi ks. dr hab. Jan Bartoszek.
Program konferencji: TUTAJ
Patronat sprawuje Radio RDN Małopolska.
Tymczasem w niedzielę o 12.00 w starym kościele w Dąbrowie Tarnowskiej będzie Msza św. z poświęceniem odnowionego ołtarza głównego, ambony i obrazu Matki Bożej. Liturgii będzie przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Dąbrowska Maryja wyglądała inaczej. Sensacyjne odkrycie podczas konserwacji obrazu