W Tarnowie też będą zwolnienia – Poczta Polska potwierdza nieoficjalne informacje Radia RDN

kc7VsSTL

Poczta Polska rozpoczęła proces zwolnień pracowników – część z nich otrzymała już oferty z tzw. Programu Dobrowolnych Odejść. To potwierdzenie naszych nieoficjalnych informacji, które jako pierwsi podaliśmy w Radiu RDN Małopolska.

Spółka zaproponowała części pracowników dobrowolne odejście z pracy. W samym Tarnowie może to dotyczyć kilkudziesięciu osób, a w skali całego kraju – nawet 8,5 tysiąca.

Rzeczniczka Poczty Polskiej, Joanna Trzaska-Wieczorek, podkreśla, że Program Dobrowolnych Odejść obejmuje pracowników na różnych szczeblach, zarówno zwykłych listonoszy, jak i kierowników.

-Ten etap programu obejmie łącznie nie więcej niż 8518 etatów w różnych grupach zawodowych. To są dyrektorzy i kierownicy, sprzedaż i wsparcie sprzedaży, operacje i wsparcie operacji eksploatacyjnych. Nie wiadomo jeszcze dzisiaj, jaka część z poszczególnych grup pracowników przyjmie ofertę PDO.

Rzeczniczka dodaje, że taki program realizowany był też w końcówce ubiegłego roku. Z danych spółki wynika, że z ponad 900 osób, którym zaproponowano odejście z pracy, ponad 70% przyjęło ofertę Poczty.

Poczta Polska utrzymuje, że pracownicy mogą liczyć na atrakcyjne warunki rozwiązania umowy – to m.in. brak okresu wypowiedzenia, możliwość kontynuacji ubezpieczenia przez trzy lata oraz wysoka odprawa.

-Poza odprawą, wynikającą z ustawy, została przewidziana rekompensata, której wysokość może stanowić 9-krotność miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, jeżeli będzie wypłacana co miesiąc. Drugą możliwością jest równowartość 5-krotności wynagrodzenia zasadniczego, jeżeli jest to wypłata jednorazowa, w terminie 21 dni od rozwiązania stosunku pracy. Podkreślę, że wybór wariantu rekompensaty należy wyłącznie do pracownika i reasumując, zabezpieczenie finansowe z tytułu Programu Dobrowolnych Odejść może wynieść maksymalnie równowartość rocznego wynagrodzenia.

Związkowcy, m.in. z 'Solidarności’, nie podpisali się pod proponowanym regulaminem programu. Tłumaczą, że pozbycie się części pracowników nie rozwiąże problemów spółki – obowiązków będzie tyle samo, a spadną one na mniejszą liczbę pracowników.

Joanna Trzaska-Wieczorek zaznacza, że do rozmów zaproszono prawie 100 różnych związków pracowniczych, ale oficjalne stanowisko zajęło tylko kilka z nich.

-27 stycznia zakończyły się konsultacje zamiaru przeprowadzenia w Poczcie Polskiej Programu Dobrowolnych Odejść oraz zwolnienia grupowego. Z możliwości wypowiedzenia się i zajęcia formalnego stanowiska skorzystało jedynie 5 z 97 związków, przy czym wszystkie były przeciwne zawarciu porozumienia, ustalającego zasady tego procesu. Zgodnie z prawem, taka decyzja związków zawodowych umożliwiła zarządowi spółki podjęcie uchwały i jednostronne wprowadzenie regulaminu PDO. Ten regulamin określa zasady i kryteria, na podstawie których przeprowadzono formalną ocenę pracowników pod kątem ich doboru do programu.

 

Poczta Polska jest spółką Skarbu Państwa, a jednocześnie jednym z największych pracodawców w kraju. Zatrudnia łącznie około 60 tys. pracowników.

Exit mobile version