Zginęli w akcie zemsty – mija 81. rocznica rozstrzelania Polaków w Dębicy

1944

gov.pl - KP PSP w Dębicy

W niedzielę, 2 lutego mija 81 lat od tragicznej śmierci 54 Polaków przy nasypie kolejowym obok cegielni w Dębicy. Zostali rozstrzelani 2 lutego 1944 roku przez Niemców, jako odwet za zamach z 31 stycznia 1944 r.

Żołnierze grupy dywersyjnej dębickiego obwodu Armii Krajowej zaatakowali pociąg, którym podróżowali niemieccy żołnierze wracający z frontu wschodniego na urlop. Po tej akcji dywersyjnej na niemiecki pociąg urlopowy, którym miał podróżować gubernator Hans Frank, zginęło kilkunastu żołnierzy Wehrmachtu.

W odwecie hitlerowcy zamordowali 54 Polaków.

Egzekucji dokonano przy nasypie kolejowym w Dębicy. Zginęli mieszkańcy powiatu ropczycko-sędziszowskiego przywiezieni z niemieckich katowni w Krakowie, Rzeszowie i Tarnowie. Po egzekucji ich ciała zostały wystawione na widok publiczny. Ofiary pochowano wówczas przy cegielni.

14 lat później, ciała 54 zamordowanych osób zostały ekshumowane i złożone w zbiorowej mogile na dębickim cmentarzu wojskowym.

Uroczystości upamiętniające ich tragiczną śmierć w niedzielę, 2 lutego rozpocznie Msza św. w kościele pw. Ducha św. w Dębicy o godz. 9.00. Następnie na miejscu pamięci przy cegielni uczestnicy wydarzenia złożą kwiaty, będą też okolicznościowe przemówienia.

Exit mobile version