Zobacz galerię:
W Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej powstał Instytut Pedagogiczny im. św. Augustyna. Będzie kształcić nauczycieli. Jego pomysłodawcą jest miejscowy biskup Mirosław Gucwa. Szkoła to dar diecezji tarnowskiej, która sfinansowała budowę. Instytut poświęcił biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Leszek Leszkiewicz.
Placówka powstała w porozumieniu z władzami państwowymi i ma na celu kształcenie kadry pedagogicznej. Szkoła funkcjonuje już drugi rok, dotychczas w innych pomieszczeniach. Kształci się w niej ponad 30 osób. Koszty budowy poświęconego Instytutu wycenione na ponad 216 tys. euro wzięła na siebie diecezja tarnowska.
Poświęcenie poprzedziła Msza św. celebrowana pod przewodnictwem bpa Mirosława Gucwy w miejscowej katedrze. Uczestniczyło w niej ponad tysiąc osób, głównie uczennic i uczniów, jak i studentów Instytutu. Bp Mirosław Gucwa w swoim słowie przypomniał obowiązek ewangelizacyjny Kościoła pójścia na cały świat, w który wpisuje się działanie na rzecz edukacji społeczeństw.
Po liturgii uczestnicy wydarzenia, a byli wśród nich księża misjonarze tarnowscy, misjonarki zakonne i świeckie, zakonnicy polscy oraz trójka wolontariuszy diecezji tarnowskiej, udali się do budynku Instytutu, by uczestniczyć w jego poświęceniu. Błogosławieństwo otrzymali również studenci i licznie zebrani uczniowie.
Brak wykształconych nauczycieli jest ważną przyczyną niskiego poziomu nauczania i alfabetyzacji w Republice Środkowoafrykańskiej. W liście do wiernych tarnowskiej diecezji zapowiadającym podjęcie projektu, będącym jednocześnie prośbą o wsparcie przedsięwzięcia, bp Mirosław Gucwa pisał: „Zwracam się więc do wiernych Kościoła, w którym przygotowywałem się do kapłaństwa i otrzymałem sakrament święceń, z gorącą prośbą o pomoc w tym przedsięwzięciu. Będzie ono mogło wiele zmienić w życiu rodzin oraz młodych ludzi, a przede wszystkim przyczynić się do lepszego funkcjonowania ośrodków edukacyjnych w naszym regionie i kraju.” W tym samym liście biskup podał przekonywujący obraz procesu edukacji w Republice Środkowoafrykańskiej: „Dla przykładu, w jednej z gmin na terenie parafii Bocaranga, na 89 nauczycieli szkół podstawowych tylko dwóch posiada fachowe przygotowanie. Pozostali to tzw. „agents de parents” czyli młodzi ludzie umiejący czytać i pisać, rekrutowani przez komitet rodzicielski do nauczania dzieci w szkołach wiejskich i niekiedy miejskich. Jeden z tych „nauczycieli” mówił mi, że ma w pierwszej klasie podstawówki 405 uczniów”. Podobne świadectwo przytoczył franciszkanin polski o. Kordian Merta, posługujący w tym kraju już 35 lat. Mówił, że wybudowana co dopiero przez niego szkoła już pęka w szwach. W klasie jest ponad 200 dzieci.
Przypomnijmy, w ramach wizyty tarnowskiej delegacji w Republice Środkowoafrykańskiej miało miejsce spotkanie misjonarzy polskich posługujących w Republice Środkowoafrykańskiej. Obecnych było ponad 20 osób. Bp Leszek Leszkiewicz mówił o potrzebie życia duchowego, które jeśli budowane jest na prawdziwej nauce Chrystusa, wydaje wcześniej czy później owoce we wspólnotach, gdzie siane jest słowo Boże przez misjonarzy.
Biskup Leszkiewicz zwiedził muzeum etnograficzne założone i prowadzone przez kapucynów. Odwiedził również siedzibę radia Siriri, któremu nie tak dawno przyszedł z pomocą wysłany przez diecezję tarnowską kompetentny w tej dziedzinie wolontariusz, współpracownik RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Radio przez emisję całodziennego programu odgrywa – jak twierdzi bp Mirosław Gucwa – bardzo ważną rolę ewangelizacyjną w społeczeństwie, które w dużej mierze nie zostało jeszcze objęte procesem alfabetyzacji.
W budynku nowej, pierwszej szkoły muzycznej założonej przez o. Benedykta Pączkę, wszyscy wysłuchali koncertu uczniów szkoły grających na kilku instrumentach, wzbogaconego o występ młodzieży z Włoch, którzy jako wolontariusze odwiedzili Kościół diecezji Bouar.
Ks. Krzysztof Czermak, opracowanie Ewa Biedroń