Nauczyciele wychowania przedszkolnego mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, jak bezpiecznie wprowadzać najmłodszych w świat cyfrowy. Właśnie do tej grupy zawodowej skierowany jest projekt, który przygotowało Stowarzyszenie ‘Miasta w Internecie’.
Może z niego skorzystać ponad 2 tysiące nauczycieli edukacji przedszkolnej i nauczycieli wspomagających w przedszkolu z całej Małopolski.
Dyrektor ds. Projektów Edukacyjnych Grzegorz Foltak tłumaczył w Słowo za Słowo, że właśnie na etapie edukacji przedszkolnej dziecko powinno usłyszeć i zobaczyć pewne treści.
– Wydawać by się mogło, że w tym wieku te treści cyfrowe jeszcze nie dotyczą, ale badania mówią o tym, że sześciolatkowie, siedmiolatkowie to jest ten próg, w którym bardzo często dzieci już mają swój pierwsze smartfon, więc mają dostęp do Internetu, do treści różnego typu. Chcielibyśmy, aby nauczyciele, którzy uczą w przedszkolach, którzy przekazują ciekawe informacje, byli też wyposażeni w narzędzia i w wiedzę, jak to robić w taki sposób, aby przygotować młodego człowieka na wejście w świat cyfrowy.
Chodzi między innymi o to, by dziecko zrozumiało np. czym jest i jak działa reklama, ale też miało świadomość, że nie wszystko, co jest w sieci, jest dobre.
– Nauczyciel w szkole, w przedszkolu powinien o tym mówić, jakie treści są odpowiednie, że reklamy mają cel finansowy, różnego rodzaju firm, które zlecają te reklamy. Drugi aspekt to jest ta higiena fizyczna, czyli ilość czasu spędzonego przed urządzeniami ekranowymi w porównaniu z innym rodzajem aktywności, żebyśmy w tym wszystkim znaleźli balans. Po trzecie – umiejętność wyszukiwania treści dopasowanych do wieku tego odbiorcy.
Projekt jest finansowany z KPO. Będzie prowadzony do końca marca. Cały czas można się zapisywać. Wystarczy wejść na stronę Stowarzyszenie ‘Miasta w Internecie’ i poprzez zakładkę ‘projekty’ wypełnić odpowiedni formularz.
Warsztaty są prowadzone zarówno stacjonarnie, jak i online, łącznie 12 godzin (8 godzin stacjonarnie i 4 godziny online).
W projekcie już uczestniczy około 700 osób.
Jeśli z danej szkoły w projekcie weźmie udział co najmniej dwóch nauczycieli wychowania przedszkolnego, mogą liczyć na grand w wysokości 6 tys. zł na pomoce dydaktyczne dla nauczyciela, który wziął udział w tym projekcie.
Formularz znajdziesz tutaj