Zobacz zdjęcia:
Krynicka Orkiestra Zdrojowa nie będzie likwidowana. Wątpliwości zostały rozwiane w trakcie konferencji prasowej zorganizowana w uzdrowisku, w której trakcie zapowiedziano, jak będzie wyglądać kalendarium koncertowe na 2025 rok. Zmiany jednak są. Dotyczą ilości i formuły wydarzeń, a także składu orkiestry. Jak mówi dyrektor Centrum Kultury, będzie to zmiana jakościowa.– Ten rok jest dla Krynicy-Zdroju rokiem wielkich jubileuszy, jednym z nich jest 150-lecie Krynickiej Orkiestry Zdrojowej im. Adama Wrońskiego – podkreślała na samym początku spotkania z dziennikarzami dyrektor Centrum Kultury, Marta Mordarska.
Kuracjusze będą mieli okazję uczestniczyć w co najmniej szesnastu koncertach utworów instrumentalnych. Z Orkiestrą wystąpią też gościnnie wybitni soliści – gwiazdy światowej sceny, jak i ci, którzy dopiero zaczynają swoją karierę.
Odtwarzacz plików dźwiękowych– To, co było tradycją i zapoczątkowaniem idei przez Adama Wrońskiego, gdzie zapraszał i gościł muzyków i artystów z całej Polski. Nie ograniczaliśmy się tylko i wyłącznie do naszego pięknego regionu, ale staraliśmy się pokazać całą paletę barw artystycznych, sięgając po artystów niezwykłych z olbrzymim swoim dorobkiem i uznaniem.
Centrum Kultury powierza zadanie organizacji Orkiestry jednej firmie, a nie jak to było do tej pory na podstawie indywidualnych umów z każdym muzykiem w formie zlecenia. Ofertę, która została przyjęta przez komisję konkursową, przedstawił Mieczysław Smyda, kierownik Agencji Artystycznej Violin & Classic.
Znany już w uzdrowisku dyrygent wrócił tym samym do orkiestry po 6 latach przerwy, które jak mówi wykorzystał do zbierania doświadczenia muzycznego w innych środowiskach. Wcześniej był członkiem krynickiej orkiestry przez ćwierć wieku.
W ostatnich latach orkiestra dawała ponad 200 koncertów rocznie. Jak przyznaje nowy kierownik, teraz jej praca będzie wyglądać inaczej.
Odtwarzacz plików dźwiękowych– Nie będzie to codzienne granie, tak jak było do tej pory pięć razy w tygodniu, tylko koncerty, które wspierają ważne daty działalności dla miasta, żeby orkiestra była, tak jak w nazwie zdrojową, miejską orkiestrą. Taka też jest jej rola. Chcemy przygotować koncerty, które będą też małymi perełkami muzycznymi, dlatego oprócz orkiestry, która będzie funkcjonować, będziemy zapraszać wybitych artystów.
Pierwszy z koncertów już 8 lutego – Gala Straussowska, która ma nawiązywać do tradycji, z których czerpał założyciel orkiestry Adam Wroński. Wystąpią tu gościnnie wybitni wokaliści Ewalina Szybilska i Adam Sobierajski, a także aktorka Ewa Romaniak.
Na pożegnanie karnawału koncert „Przetańczyć całą noc” z udziałem Zuzanny Cabał i Jakuba Oczkowskiego. W marcu koncert dla pań z trzema tenorami – Łukaszem Gajem, Michałem Regułą i Piotrem Brożkiem. Z kolei w kwietniu szykowana jest prawdziwa wisienka na torcie – bo z orkiestrą ma zaśpiewać najbardziej znany Polski tenor – Wiesław Ochman.
Już w maju będzie można usłyszeć muzyków w amfiteatrze przy Górze Parkowej i tak będzie do momentu, gdy pogoda nie przeszkodzi takim występom. Przedstawiony harmonogram zakłada wydarzenia aż do grudnia. W okresie zimowo-jesiennym koncerty będą odbywać się w budynkach Uzdrowiska Krynica-Żegiestów.
W tym czasie ma odbyć się też m.in. I Festiwal im. Adama Wrońskiego pokazujący znaczenie i historie tego twórcy, a także samej orkiestry, która ma wyjątkową tradycję w sali całego kraju. Oprócz muzyki salonowej będzie można słuchać, także utwory z czasów, w których żył Wroński. Główny jubileuszowy koncert zaplanowany jest pod koniec lipca.
W tym roku koncerty Krynickiej Orkiestry Zdrojowej będą biletowane, a koszt wejściówki to 20 złotych.
Dyrektor Centrum Kultury w Krynicy – Zdroju, Marta Mordarska odniosła się też do tego, dlaczego postanowiono o zmianie formy zlecania pracy Orkiestry.
Odtwarzacz plików dźwiękowych– W momencie przyjścia do Centrum spotkałam się z muzykami. Niestety z ubolewaniem powiem, że nie było żadnego kierownictwa, z którym mogłabym się w jakiś konstruktywny sposób porozumiewać. Każdy z muzyków miał podpisaną umowę zlecenie. W wyniku oceny audytu, zaleceń, kwestii ustawy o zamówieniach publicznych, odnawialności umów, ta sytuacja wymagała zmiany.
Muzycy, którzy wcześniej tworzyli orkiestrę, nie złożyli też żadnej oferty dalszej współpracy w nowej formule.
Pod batutą Mieczysława Smydy będą grać więc artyści, z którym dyrygent pracuje od lat. – Osoby, które wcześniej tworzyły orkiestrę też mają szanse zasilić ten skład jeśli wyrażą taką chęć – dodaje dyrygent.
Jak poinformowała Marta Mordarska, koszty prowadzenia Krynickiej Orkiestry Zdrojowej zmalały. Teraz będzie to 240 tysięcy złotych, a poprzednio od 500 do 600 tysięcy złotych w skali roku.