Tysiące osób były zaangażowane w przeprowadzenie kolędy misyjnej w diecezji tarnowskiej. Przeszła ona już do historii. W intencji wszystkich, którzy wzięli udział w 32. edycji kolędy misyjnej, dzieci i opiekunów oraz ofiarodawców zostanie odprawiona Msza św. w sanktuarium Dzieciątka Jezus w Jodłowej.
Liturgia odbędzie się 25 stycznia o godz. 17:00.
To będzie także modlitwa za parafie, w których odbyło się misyjne kolędowanie, zwłaszcza wspólnotę parafii św. Andrzeja Apostoła w Łukowicy, gdzie miało miejsce 25. jubileuszowe spotkanie kolędników misyjnych.
Dzieci, które tam przyjechały mówiły nam jak ważne jest pomaganie.
– Był podział na role i ja zostałem św. Józefem. Już kiedyś brałem udział w kolędzie misyjnej. Trzeba nauczyć się roli. – Ja jestem dzieckiem ze Strefy Gazy, tam trwa wojna. Chodziliśmy po domach i zbieraliśmy pieniądze dla nich m.in. na ubrania, jedzenie.
Ile ofiar zebrali kolędnicy? Na takie podsumowania trzeba jeszcze poczekać. Napływają wpłaty z tegorocznej kolędy z parafii diecezji tarnowskiej. Jak informuje Wydział Misyjny istnieje nadal możliwość dokonywania indywidualnych wpłat na projekty finansowane w ramach 32. edycji tego przedsięwzięcia.
Dotyczą one trzech głównych obszarów: wsparcie zdrowia dzieci, edukacji oraz ewangelizacja i katechizacja.
Dzięki ofiarom kolędników powstał i działa szpital w Bagandou, w Republice Środkowoafrykańskiej.
– Projekt ma ponad 20-letnią historię. Kolędnicy misyjni wybudowali ten szpital, dbali o jego rozbudowę i cały czas ta placówka może działać dzięki ofiarom zbieranym przez dzieci. Jest to szpital w lesie, 160 km od stolicy. Do tej pory na tel cel Kościół tarnowski przekazał 6,5 mln zł –
mówi ks. dr Krzysztof Czermak dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej.
Projekty dotyczą także funkcjonowania szkoły im. św. Jana Chrzciciela dla dzieci głuchoniemych w Bertoua w Kamerunie.
– Szkoła zajmuje się edukacją dzieci głuchoniemych. Są to także dzieci z innymi niepełnosprawnościami, które tam zdobywają doświadczenie. Aktualnie jest tam 150 uczniów. Przy szkole jest punkt rehabilitacyjny i dzieci korzystają z tej pomocy. Do tej pory na ten projekt kolędnicy misyjni przeznaczyli ok. 5 mln zł.
Projekty dotyczą także wsparcia dzieci z zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami w Kazachstanie, dożywania najmłodszych, budowy studni, salek katechetycznych.
Organizatorzy kolędy misyjnej poinformowali także, że 33. edycja będzie okazją do zapoznania się z tarnowskimi misjonarzami posługującymi w Peru. Obecnie w tym kraju jest ich dziesięciu 10. To ks. Henryk Chlipała, ks. Stanisław Knurowski, ks. Grzegorz Kubalica, ks. Antoni Lichoń, ks. Grzegorz Łukasik, ks. Wiesław Mikulski, ks. Paweł Stec, ks. Bogdan Trzópek, ks. Wiesław Tworzydło i ks. Robert Zając.