To miejsce w Tarnowie w czasie niemieckiej okupacji stało się symbolem terroru. Budynek przy ulicy Urszulańskiej, gdzie podczas II wojny światowej znajdowała się katownia gestapo, już wkrótce stanie się przestrzenią pamięci.
Radni miasta zdecydowali o przekazaniu go na rzecz muzeum, co znacząco przybliża realizację planów utworzenia nowoczesnej, interaktywnej izby pamięci.
Inicjatorem projektu jest wicemarszałek województwa małopolskiego Ryszard Pagacz, który podkreśla, że ta decyzja to ważny krok w kierunku sfinalizowania działań.
W rozmowie z RDN Małopolska zwracał uwagę, że jest to miejsce o wyjątkowym znaczeniu historycznym, a przekształcenie go w nowoczesne muzeum pozwoli młodemu pokoleniu zrozumieć skalę tragedii, jaka miała miejsce w Tarnowie, i uświadomi, że to miasto również miało swoją ‘aleję Szucha’.
– To jest kolejny krok. Bardzo się cieszę, że ten proces przyspieszył. W tej chwili otwiera się droga do działań podejmowanych już ze strony Urzędu Marszałkowskiego, by podkreślać fakt że w czasie II wojny światowej przy ul. Urszulańskiej była katownia gestapo, czyli Tarnów miał swoistą aleję Szucha, bo niestety wiele takich miejsc zostało zniszczonych bezpowrotnie.
Planowana izba pamięci ma być miejscem innowacyjnym, wyposażonym w interaktywne wystawy, które w poruszający i nowoczesny sposób przybliżą odwiedzającym historię okresu okupacji.
Ryszard Pagacz podkreśla, że celem jest nie tylko zachowanie pamięci o ofiarach i miejscach związanych z terrorem gestapo, ale również edukacja młodych ludzi, by mogli lepiej zrozumieć przeszłość i wyciągnąć z niej wnioski na przyszłość.
Tarnów. Izba Pamięci w dawnej katowni gestapo – wiemy jak będzie wyglądać to miejsce