Rok Jubileuszowy: Przebaczenie i łaska

316816461 660860698960556 5609123898600397167 n scaled 1

Pielgrzymowanie do Rzymu, modlitwa w kościołach jubileuszowych i przede wszystkim spowiedź – tak o roli Roku Jubileuszowego mówił w audycji Rozgryźć Kościół ks. prof. Janusz Królikowski.

Już ponad pół miliona pielgrzymów przekroczyło Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej. Tymczasem pierwszym dużym spotkaniem jubileuszowym, jakie odbędzie się w Rzymie, będzie jubileusz świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji, w dniach od 24-26 stycznia.

Ks. Janusz Królikowski podkreśla, że Rok Jubileuszowy to czas przebaczenia, który łączy się z sakramentem pokuty i pojednania.

– Rok Jubileuszowy stawia pierwsze wyzwanie – nawrócenie. Jasno trzeba powiedzieć połączone z sakramentem pokuty. Chrześcijanin albo się nawraca i się spowiada, albo się nie spowiada i to nie jest nawrócenie. Tutaj nie ma półśrodków. Ostatecznie chodzi o wymiar pojednania sakramentalnego, ponieważ na nim opiera się Jubileusz, łaska i to wszystko czego się spodziewamy. Nie wystarczy odbyć pielgrzymki do stu sanktuariów na świecie, jeśli w którymś nie zatrzymamy się na spowiedź.

W tym czasie można także zyskiwać odpusty zupełne, odwiedzając kościoły jubileuszowe.

– Należy sobie życzyć, żeby Kościoły jubileuszowe, które mamy, to nie były tylko jubileuszowe z nazwy, tylko żeby tam rzeczywiście był spowiednik, była możliwość skorzystania z sakramentów, wysłuchania słowa jubileuszowego, podkreślenia znaczenia odpustów, którego – moim zdaniem – nie doceniamy.

Kościoły jubileuszowe to w diecezji tarnowskiej bazyliki mniejsze w Bochni, Grybowie, Limanowej, Mielcu, Nowym Sączu, Szczepanowie, Tarnowie, Tuchowie, a także kościoły – NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej, św. Jadwigi Śląskiej w Dębicy, NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku, Wniebowzięcia NMP w Krynicy-Zdroju, św. Wojciecha w Szczawnicy i kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Zabawie.

Za nawiedzenie jednego z tych kościołów, połączone z chwilą adoracji eucharystycznej lub pobożnym rozmyślaniem i odmówieniem modlitwy Ojcze nasz, Wyznania wiary oraz modlitwy do Najświętszej Maryi Panny, wierni mogą otrzymać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Wierni, którzy z ważnych powodów nie mogą nawiedzić kościołów jubileuszowych, mogą uzyskać odpust na tych samych warunkach, jeśli odmówią we własnym domu lub w miejscu swego przebywania modlitwę Ojcze nasz, Wyznanie wiary i inne modlitwy zgodne z intencjami Roku Świętego, ofiarowując wraz z nimi swoje cierpienia lub trudności życiowe.

„Czas pojednania z Bogiem i ludźmi”. Otwarcie Roku Jubileuszowego 2025

Czym jest Rok Jubileuszowy? Słuchacze Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II spotkali się w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

Papież otworzył Drzwi Święte Jubileuszu 2025. Co to oznacza?

7 najważniejszych informacji o Jubileuszu 2025

Exit mobile version