Masz pytania o rentę wdowią? Skorzystaj z dyżuru eksperta

IMG 0141

foto archiwum RDN

Komu przysługuje 'renta wdowia”, co zrobić, by otrzymać świadczenie łącznie z rentą rodzinną, kiedy można złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, od kiedy ZUS wypłaci 'rentę wdowią”? Na te pytania będą odpowiadać eksperci.

W piątek (20 grudnia) tarnowski ZUS zachęca seniorów do skorzystania z dyżuru telefonicznego dotyczącego renty wdowiej.

Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń (np. emerytury) z rentą rodzinną.

Jednak samo posiadanie statusu wdowy lub wdowca oraz prawo do dwóch świadczeń nie wystarczą, aby uzyskać 'rentę wdowią”. W praktyce nie jest to nowe świadczenie, ale zbieg dwóch różnych świadczeń.

Należy łącznie spełnić określone warunki: mieć co najmniej 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn), do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej, nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna) oraz nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim

– mówi Regionalny Rzecznik ZUS Anna Szaniawska.

Przyznanie 'renty wdowiej” będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej.

Obecnie wdowy i wdowcy mogą pobierać jedno świadczenie. Wyższe lub wybrane z dwóch dostępnych opcji: rentę rodzinną lub własne świadczenie, jak np. emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy czy emerytura rolnicza. W przyszłym roku będą mogli wybrać, czy otrzymywać pełną rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia lub odwrotnie.

Warto również zaznaczyć, że wysokość sumy świadczeń w zbiegu nie może przekraczać trzykrotności najniższej emerytury, czyli obecnie 5342,88 zł (3 x 1780,96 zł).

Dyżur odbędzie się piątek 20 grudnia 2024 r., w godz. 10:00 – 13:00, pod numerem tel. 14 632 76 73.

Posłuchaj

Exit mobile version