Autobusy na prąd, a później na wodór? MPK Tarnów modernizuje flotę pojazdów

SOLARIS Urbino 12 electric1

fot. arch./tarnow.pl

Flota autobusów MPK Tarnów ma być bardziej nowoczesna i przyjazna dla środowiska. Spółka otrzymała dofinansowanie na zakup 17 nowych, elektrycznych pojazdów.

Jak mówi prezes zarządu MPK Tarnów Robert Pacana, to kolejny krok w kierunku transformacji taboru. Do autobusów spalinowych i niskoemisyjnych dołączą zeroemisyjne. W przyszłym roku testowany ma być też pojazd o napędzie wodorowym.

– Są to pierwsze autobusy zeroemisyjne w Tarnowie. Obecnie mamy flotę 95 sztuk autobusów, 33 z nich to pojazdy zasilane paliwem CNG, niskoemisyjne. Teraz wkraczamy w zupełnie nową erę, autobusów elektrycznych. To nie jest też ostatnie słowo, chcemy patrzeć dalej, mierzymy już w autobusy wodorowe. Mogę zdradzić, że w przyszłym roku, na przełomie czerwca i lipca, taki autobus będzie po Tarnowie jeździł. Będzie on u nas na testach.

Prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny, podkreśla, że będzie to duże przedsięwzięcie. Koszty projektu wyniosą prawie 70 milionów złotych, a finansowanie to prawie 55 milionów. Poza autobusami, środki będą też przeznaczone na szkolenia pracowników i kierowców MPK Tarnów oraz na zakup i montaż dziewięciu stacji ładowania pojazdów.

-Jesteśmy już po podpisaniu umowy z NFOŚiGW. Przypomnijmy, że projekt zakupu 17 autobusów elektrycznych wraz ze stacjami ładowania był autorstwa śp. prezes Anny Reising. Złożony i pozytywnie oceniony został w czerwcu 2023 roku, do dziś czekaliśmy na podpisanie umowy, na odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy. To niebagatelna kwota, bo 51 milionów złotych dofinansowania do zakupu autobusów elektrycznych.

Poszerzenie taboru ma też pozytywnie wpłynąć na ofertę przewoźnika. Prezes Robert Pacana zapowiada, że więcej pojazdów pozwoli na uruchomienie nowych linii autobusowych.

-Na pewno będzie poszerzenie oferty. W przyszłym roku wchodzimy w nowe linie, będziemy jeździć tak 'aglomeracyjnie’. Wracamy do tego, co kiedyś w Tarnowie funkcjonowało, mianowicie chcemy obsługiwać gminy, nie boimy się tego, jesteśmy do tego przygotowani. Mając nowe autobusy, które będą wykorzystywane w ruchu miejskim na wszystkich liniach, to uwalnia nam pozostałe pojazdy, do obsługi pozostałych linii. Chcemy też poczynić pewne rozmowy, aby inne gminy także zainteresowały się ofertą tarnowskiego MPK.

Jak już informowaliśmy w RDN Małopolska, w 2025 roku utworzone mają zostać trzy nowe linie autobusowe, które połączą Mościce z kilkoma miejscowościami gminy Wierzchosławice.

Pierwsze fabrycznie nowe, elektryczne autobusy mają trafić do Tarnowa w końcówce przyszłego roku.

Nie jedna, a cztery linie – więcej autobusów pojedzie do gminy Wierzchosławice

 

Exit mobile version