Jednym z najpopularniejszych turystycznie miejsc w okolicach Zakopanego jest Dolina Kościeliska – jedna z tatrzańskich dolin walnych, prawdziwa perełka w polskich górach. Zdecydowanie najbardziej miejsce to oblegane jest w lecie, kiedy piękna pogoda i słoneczna aura zachęcają do odbycia jej dnem długiego spaceru. Dolina Kościeliska jeszcze ciekawiej prezentuje się natomiast w zimie i co ważne, stanowi przy tym jedno z najbezpieczniejszych miejsc w Tatrach, w jakie możemy wybrać się także w chłodnych miesiącach. Oto, dlaczego warto to zrobić!
Dolina Kościeliska w zimie. Jak dojechać?
Dolina Kościeliska nie bez powodu uznawana jest za jedną z najpiękniejszych, najbardziej malowniczych dolin górskich w Polsce. Szczególnego uroku nabiera w sezonie zimowym, kiedy miejsce to zmienia się w śnieżną krainę rodem z baśni. Przez dolinę biegnie trasa o długości 6 km, która oprowadza turystów przez najważniejsze miejsca znajdujące się na jej terenie. U celu podróży czeka na nich natomiast klimatyczne Schronisko PTTK na Hali Ornak, w którym można odpocząć w cieple, zjeść tradycyjny obiad oraz napić się gorącej kawy, herbaty czy czekolady.
Cała wyprawa w jedną stronę zajmuje ok. 1:20 h i jest na tyle łatwa, że można się na nią wybrać całą rodziną. Dojazd do Doliny Kościeliskiej jest równie prosty. Z Zakopanego dotrzemy do wejścia doliny kierując się ku miejscowości Kiry samochodem lub komunikacją publiczną. Ci turyści, którzy planują w pierwszej kolejności odwiedzić to miejsce, mogą także zarezerwować w pobliskiej miejscowości Kościelisko noclegi – stąd do Doliny Kościeliskiej w zaledwie kilka minut można dojechać autem, a po jej odwiedzeniu dodatkowo skorzystać z atrakcji turystycznych, które dostępne są na terenie miejscowości.
Zimowy spacer po Dolinie Kościeliskiej
Przez Dolinę Kościeliską biegnie dobrze oznakowany i wygodny szlak turystyczny. Zaczyna się w Kirach, a tuż przy wejściu do doliny dostępny jest płatny parking, na którym można pozostawić samochód na czas wycieczki. W sezonie zimowym Dolinę Kościeliską można zwiedzać w godzinach od 7 do 19. Szlak biegnie wzdłuż potoku, który w chłodnych miesiącach często jest zamarznięty. Po drodze można podziwiać typowo zimową scenerię, która szczególnie malowniczo prezentuje się w pogodne, słoneczne dni.
Trasa przez Dolinę Kościeliską ma długość 6 km. Jej pokonanie w jedną stronę zajmuje przeciętnie ok. 1:20 minut. Różnica wzniesień na szlaku to natomiast zaledwie 170 m, co sprawia, że jest to idealna propozycja wycieczki dla praktycznie każdego turysty – uroki doliny docenią zarówno doświadczeni miłośnicy górskich szlaków, jak i osoby początkujące. Co ważne, szlak przez Dolinę Kościeliską nie powinien sprawić żadnych problemów także seniorom i dzieciom.
Na trasie napotkamy liczne formacje skalne w zimie pokryte grubą warstwą śnieżnego puchu, słynne bramy skalne, na których zalega śnieg i z których zwisają lodowe sople, a także malownicze lodospady, których należy szukać na skalnych ścianach. Podczas spaceru będziemy mogli podziwiać także piękne widoki na ośnieżone szczyty górskie. Szczególnie efektownie prezentują się one na Polanie Ornaczańskiej, która słynie z przepięknych panoram.
Wycieczkę dnem Doliny Kościeliskiej kończy dotarcie do Schroniska PTTK na Hali Ornak. To miejsce otwarte przez cały rok, w którym turyści znajdą nie tylko chwilę wytchnienia przy kominku, ale także będą mogli zjeść ciepły obiad lub wypić rozgrzewający napój. W schronisku istnieje także możliwość zatrzymania się na nocleg – z uwagi na duże zainteresowanie zakwaterowaniem w tym miejscu zaleca się jednak, aby wcześniej zarezerwować swój pobyt.
Bezpieczne zwiedzanie Doliny Kościeliskiej. O czym warto pamiętać?
Mimo tego, że szlak przez Dolinę Kościeliską jest uznawany za jeden z łatwiejszych w polskich Tatrach, zimą także na nim warto zachować ostrożność. Przede wszystkim, należy liczyć się z oblodzeniem – wskazana jest wzmożona uwaga podczas pokonywania mostów i przekraczania potoku.
Przed wyjściem z miejsca zakwaterowania, warto także sprawdzić pogodę i decydować się na wycieczkę tylko przy sprzyjającej aurze. Zdecydowanie dobrą praktyką jest wybranie się na spacer przez dolinę przed południem – w zimie zmrok zapada znacznie szybciej, a zachmurzenie i możliwe opady atmosferyczne mogą dodatkowo ograniczać widoczność.
Wybierając się na spacer, warto także zabrać ze sobą dodatkowe wyposażenie. Przydatne okażą się np. termosy z ciepłymi napojami i przekąski, a także odpowiednia, dostosowana do warunków pogodowych odzież – ciepłe, wodoodporne obuwie, bielizna termiczna, a także kijki trekkingowe i raczki, które pozwolą na bezpieczne pokonywanie trudniejszych odcinków trasy.