Zobacz zdjęcia:
Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia. Jak co roku przeżywają adwentowe rekolekcje. Do grupy, która spotkała się w Centrum Formacyjno – Rekolekcyjne Diecezji Tarnowskiej ARKA w Gródku nad Dunajcem w niedziele (15.12) przyjechał biskup tarnowski Andrzej Jeż.W trakcie homilii podkreślał ważną rolę jaką pełnią szafarze, szczególnie w czasach gdy społeczeństwo się starzeje i przybywa osób, które nie są w stanie o własnych siłach przyjść na Eucharystię w kościele. Dodatkowo mężczyzn, którzy przygotowują się do tej posługi albo już ją pełnią nie ubywa.
– Zauważamy, że po takim okresie wypierania mężczyzn z kultury współczesnej, ponieważ wiemy, jakie są trendy, zaczyna się ich powrót tam, gdzie powinni być, czyli w domach, rodzinach, wychowując młode pokolenie, będąc wzorcami. I ten trend także zauważamy w Kościele. Jest bardzo dużo różnych grup, które gromadzą mężczyzn. M.in. nadzwyczajni szafarze są dowodem na to, że mężczyźni chcą się angażować, jest ten powrót do rodziny i funkcji, które pełnią.
W trakcie spotkań poruszana jest tematyka nawrócenia, powrotu do Boga i wartości, ale też przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.
– Te rekolekcje i wielkopostne dni skupienia dają niesamowitą energię. To słowo zawsze wzbogaca. Mnie daje ogromną siłę, dlatego co roku z chęcią przyjeżdżam. To jest taka odskocznia od codziennego życia, okazja do naładowania akumulatorów na dalszą część roku.
– mówią Grzegorz Koziński i Stanisław Magiera z parafii Wietrzychowice, nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej.
Jest to też okazja do tego, żeby spotkać się w większym gronie i porozmawiać o blaskach i cieniach posługi, którą podjęli.
Szafarzy jest tak wielu w całej diecezji, że konieczne jest podzielenie ich na aż 10 sesji, które odbywają się w różnych ośrodkach diecezjalnych – w Gródku n/Dunajcem, Ciężkowicach i Starym Sączu.
– W naszej diecezji mamy w sumie około 1 400. Posługują w naszej diecezji, wspomagających kapłanów zanosząc Komunię Świętą do chorych. Możemy sobie też wyobrazić do ilu osób docierają. Widać to również po kursach, które odbywają, czyli rekolekcjach i wielkopostnych dniach skupienia, ale też to, co mówią księża proboszczowie i wierni, że bardzo ich doceniają i potrzebują.
– dodaje ks. Jakub Jasiak, diecezjalny duszpasterz i odpowiedzialny za formację nadzwyczajnych szafarzy.
W najbliższy weekend (20-22.12) odbywać będą się już ostatnie sesje rekolekcji jako przygotowanie przed Bożym Narodzeniem.