Zobacz zdjęcia:
W Tarnowskim Azylu trwa 'Akcja Zima”. To świetna okazja, żeby pomóc zwierzętom w najtrudniejszych dla nich miesiącach. Zapewniając psu lub kotu dom tymczasowy, możemy też przekonać się w praktyce czy jesteśmy gotowi przygarnąć zwierzę na stałe.
Pierwsze osoby zainteresowane akcją, pojawiły się w sobotę przed południem na terenie azylu. Część z nich do domu wróciła z nowym lokatorem.
Cały czas chcieliśmy mieć psa. Mimo, że mamy dwa kotki. I chcemy wziąć tego słodziaczka. Jest strasznie energiczny i cały czas szczeka na inne psy, ale ma śmieszny głosik. – dobrym gestem dla zwierząt w czasie zimy, (żeby sprawić im i sobie trochę radości) będzie właśnie ze zwierzątkami spędzić czas – jestem tu ze względu na pieski, bo to jest najważniejsze i żeby wspomóc akcje.
W momencie rozpoczęcia akcji do przygarnięcia było ponad 100 piesków i 10 kotów. Wiele z nich nadal czeka na tymczasowych lub stałych właścicieli.
Przychodzimy, rozmawiamy z opiekunami zwierząt na temat potrzeb, które mamy, czyli jakiego psa szukamy. Opiekunowie zwierząt proponują nam pieski, które spełniają nasze oczekiwania, bo chodzi o to, żeby dobrać je jak najlepiej. I w tej sytuacji zabieramy pieska na spacer. Sprawdzamy, I czy to jest to, czy między nami zaiskrzy. I jeżeli jesteśmy gotowi podpisać umowę tymczasową lub stałą, decydujemy się na to i realizujemy formalności.
– mówiła o procesie przygarnięcia zwierzaka Joanna Kurek, kierownik tarnowskiego Azylu dla Zwierząt
Na miejscu dostępni są również behawioryści i trenerzy. Pomagają rozwiać wszelkie wątpliwości oraz podjąć decyzje osobom, które się wahają. Doradzają też w wyborze najbardziej pasującego do nas zwierzaka.
Przede wszystkim adopcja powinna być sprawą przemyślaną. Dzisiaj oczywiście bardziej skupiamy się na domach tymczasowych, ale docelowo chcielibyśmy, żeby jak najwięcej piesków już tutaj nie wróciło. Dobrze jest porozmawiać najpierw z pracownikami schroniska, ponieważ oni te psiaki znają najlepiej. Dobrze byłoby powiedzieć jaki tryb życia się prowadzi, jakim domem się jest. Czy są to ludzie bardziej aktywni, wtedy dla nich takiego młodszego, żywszego pieska. Czy są to ludzie, którzy nie mają dużo czasu. Częściej wolą w domu statycznie przebywać – to wtedy jakiś piesek spokojniejszy, starszy. Warunki materialne mają tutaj znaczenie, bo starszy pies będzie wymagał więcej interwencji u weterynarza, więc idą za tym koszty. Jaki metraż mamy, czy duży, czy mały, to sugeruje o jakiej wielkości psiaka myśleć. Trzeba później nauczyć tego psiaka zasad naszego domu. Nie ma się co bać korzystania z usług szkoleniowców. Po to oni są, żeby pokazać jak z tym pieskiem dokładnie postępować i w jaki sposób uczyć ich naszych zasad. Tak, żebyśmy mogli faktycznie dobrze z nim współpracować i funkcjonować.
– tłumaczy Kamila Kłosowicz, zajmująca się na co dzień szkoleniem psów
W podjęciu decyzji pomóc może również rozmowa z obecnym na terenie Azylu lekarzem weterynarii. Na przykład o tym, na co powinno się zwracać uwagę już po zabraniu zwierzaka do domu.
Na pewno po zabraniu z Azylu Tarnowskiego psa lub kota, trzeba zwrócić uwagę na to, że dla tego zwierzęcia też jest to stres. Jest to nowe środowisko, więc tutaj mogą pojawić się różne objawy, takie jak na przykład biegunka. Bo większość właścicieli po zabraniu pieska, czy kotka chce mu dać najlepszą karmę, więc czasem nagła zmiana żywienia może spowodować biegunki. Najważniejsze, żeby się nie zrażać. Piesek czy kotek na początku jest zestresowany, może się gdzieś chować po kątach. Istotne jest też, żeby nie iść z takim zwierzęciem od razu, pierwszego dnia do lekarza czy groomera, bo ten pies musi na początku nabrać zaufania dla nowych właścicieli, do nowego środowiska. Spotykam się z tym w gabinecie weterynaryjnym, że osoby, które adoptowały lub zakupiły psa, pierwsze co robią to lecą z nim do lekarza. W tym momencie to zwierze jeszcze bardziej czuje stres i niechęć do tego nowego właściciela. Należy zwrócić uwagę na karmę, którą kupujemy, bo jednak żywienie jest bardzo ważne w utrzymaniu psów czy kotów. Poczytać, co trzeba takiemu zwierzakowi zapewnić. Fajnie również zakupić jakieś suplementy na odporność.
– mówi Ilona Jakubek, lekarz weterynarii
'Akcja Zima” trwa od soboty 14.12 do niedzieli 15.12. Tarnowski Azyl można odwiedzać w godzinach 10:00 – 15:00