Zobacz zdjęcia:
13 osób z powiatu nowosądeckiego zostało nagrodzonych przez starostę nowosądeckiego za działania na rzecz kultury. Wśród nich znaleźli się między innymi nauczyciele, działacze Kół Gospodyń Wiejskich, zespołów regionalnych czy Gminnych Ośrodków Kultury.Ponadto wyróżniony został Artur Królikowski z Muszyny, którego zdjęcia nie raz publikujemy na rdn.pl i na Facebooku radia RDN Nowy Sącz. To twórca profili „Muszyna w necie”, „Stacja Kolejowa Muszyna” i „Poprad Muszyna” na Facebooku oraz współorganizator przejazdów pociągami retro na Sądecczyźnie.
Wyróżnienie spotkało też Zespół Regionalny Żegiestowska Bukowina, który obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia istnienia.
Nagrody przyznał starosta nowosądecki Tadeusz Zaremba, doceniając ich zaangażowanie w upowszechnianie i ochronę dziedzictwa kulturowego Sądecczyzny.
W jego imieniu wręczył je wicestarosta Antoni Koszyk wspólnie z przewodniczącym Rady Powiatu Nowosądeckiego Markiem Pławiakiem oraz radną Anetą Kościelniak – przewodniczącą Komisji Kultury i Ochrony Dóbr Kultury RPN.
Pełna lista:
Beata Górowska – nauczycielka języka polskiego i muzyki w Szkole Podstawowej w Świniarsku. Jako działaczka kultury udzielała się przy organizacji koncertów charytatywnych oraz powiatowego konkursu muzycznego „GRAMmy na tak!”, w którym wzięło udział ponad 100 uczestników.
Elżbieta Obrzut – zaangażowana w rozwój wsi Krużlowa Wyżna i ochronę zabytków. Przyczyniła się do pozyskania funduszy na prace konserwatorskie, dzięki czemu zabytkowy, liczący ponad 500 lat kościółek odzyskał blask i został uchroniony przed zniszczeniem.
Marzena Szyszka – sołtyska wsi Binczarowa, inicjatorka powstania Stowarzyszenia Kobiet Binczarowskich, które zajmuje się ochroną i pielęgnowaniem kultury i tradycji regionalnej.
Wiesława Motyka – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Binczarowej, prezes Stowarzyszenia Kobiet Binczarowskich. Dzięki jej zaangażowaniu odtworzono regionalny strój, zarówno odświętny, jak i ten używany na co dzień w regionie Binczarowej.
Artur Królikowski – twórca profili „Muszyna w necie” i „Stacja Kolejowa Muszyna” oraz profilu piłkarskiego klubu sportowego „Poprad Muszyna”. Współorganizator przejazdów pociągami retro w Dolinie Popradu. Przycznił się do powstania tzw. pociągu Beliansky Express z Muszyny do Słowackiego Popradu Tatry.
Lidia Łukasik – skarbnik Towarzystwa Przyjaciół Żegiestowa, prezes i fundator Fundacji Inicjatyw Oświatowych w Żegiestowie. Z jej inicjatywy w 2022 r. wznowił działalność Zespół Regionalny „Żegiestowska Bukowina”.
Iwona Lis – prezes Stowarzyszenia Zespołu Regionalnego „Żegiestowska Bukowina”. Zorganizowała m.in. wyjazd zespołu do Niemiec w ramach projektu „Nasz Region – Nasza Kultura”.
Robert Hadała – od 35 lat uczy dzieci i młodzież gry na instrumentach. Dzięki jego staraniom w 2015 r. reaktywowany został Zespół Pieśni i Tańca „Muszyniacy”. Od 30 lat jest organistą w parafii bł. Marii Teresy Leduchowskiej w Muszynie.
Michalina Klimczak – popularyzatorka lachowskiej kultury ludowej. Szczególnie bliskie są jej zagadnienia związane z haftem regionalnym i bibułkarstwem. Swoją pasję i technikę przekazuje młodzieży na zajęciach warsztatowych i w szkółkach.
Dariusz Duda – od 1990 r. uczestniczy w pracy amatorskiego zespołu teatralnego przy GOK w Podegrodziu. Wielokrotnie, wspólnie z kolegami, przygotowywał zespół kolędniczy, który zdobywał główne nagrody w Karnawale Górskim w Bukowinie Tatrzańskiej.
Andrzej Łatka – członek Zespołu Regionalnego „Podegrodzie” od 1995 r. Zbiera i opracowuje stare zwyczaje ludowe, piosenki i przyśpiewki, które następnie wchodzą do repertuaru zespołu.
Kinga Bołoz – sekretarz Szkoły Podstawowej w Świniarsku, zaangażowana w realizację wydarzeń kulturalnych promujących Gminę Chełmiec i Powiat Nowosądecki.
Lidia Zbieg – wieloletni nauczyciel i wicedyrektor w Szkole Podstawowej w Świniarsku. Podejmuje działania mające na celu krzewienie idei wolontariatu. Współorganizatorka akcji i balów charytatywnych. Współnie ze Szkolnym Kołem PCK i Szkolnym Kołem Caritas zorganizowała Dzień Zdrowia dla blisko 400 dzieci.
Zespół Regionalny „Żegiestowska Bukowina”, obchodzący jubileusz 10-lecia działalności. Reprezentuje folklor nadpopradzki poprzez pieśni, tańce, obrzędy, stroje i gwarę regionu. Tradycją zespołu jest kolędowanie podczas spotkań opłatkowych oraz udział w „Spotkaniach na kładce”, łączącej Polskę z miejscowością Sulin na Słowacji.