Kim jest i jakie ograniczenia ma młody kierowca?

20241206191716 g0afca8e9f4fe16540c90d216afff6b4817ce138f114b13cf437dd39914a09f329607cc3ba7c6b9d3cac5c33fdf46341e8dd4526aeca8d4cf5171e6d51b578f1a 1280.jpg

Prawo jazdy to marzenie wielu młodych ludzi. Większość osiemnastolatków zapisuje się na kurs, chce jak najszybciej zacząć swoją przygodę za kierownicą. Po zdaniu egzaminu młodzi kierowcy kupują swój pierwszy samochód i stają się pełnoprawnymi użytkownikami dróg. Muszą jednak wiedzieć, że mają nieco inne prawa niż ich starsi koledzy. O czym muszą pamiętać? Czy dotyczą ich jakieś ograniczenia?

Kim jest młody kierowca?

Aby mówić o ograniczeniach młodego kierowcy, należy wiedzieć, kogo w ten sposób się definiuje. W Polsce, według obowiązującego prawa za młodego kierowcę uważa się osobę między 18 a 25 rokiem życia, która ma uprawnienia do kierowania pojazdem nie dłużej niż dwa lata. Zamiennie można stosować termin okres próbny. Według art. 91 ustawy o kierujących pojazdami okres próbny nie jest związany z wiekiem kierowcy, a jedynie z okresem uzyskania prawa jazdy kategorii B. Okres próbny obejmuje dwa lata od wydania dokumentu upoważniającego do jazdy.

W jakim celu utworzono termin młody kierowca i okres próbny? Statystyki mówią, że najwięcej wypadków powodują osoby młode, bez doświadczenia za kierownicą. Młodzi kierowcy bardzo często łamią zasady ruchu drogowego. Ich główne przewinienia to: nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, jazda za szybko, prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu. W związku tym ustalono ograniczenia, dotyczące młodych kierowców, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Jakie ograniczenia mają młodzi kierowcy?

Młodzi kierowcy są zobowiązani do przestrzegania kilku ograniczeń, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Czego dotyczą?

Warto dodać, że wymienione ograniczenia dotyczą młodych kierowców tylko przez okres 8 miesięcy od momentu wydania prawa jazdy. Po tym czasie młodzi kierowcy mogą stosować się do ogólnych zasad ruchu drogowego, a także podjąć pracę jako kierowca.

Młodzi kierowcy muszą się liczyć także z większymi wydatkami. Na pewno zapłacą więcej za ubezpieczenie samochodu. Ubezpieczyciele ustalają wyższe składki OC osobom do 25 roku życia, co wynika z braku wypracowanych zniżek oraz nieposiadania historii ubezpieczenia OC. Warto wejść na stronę ubezpieczamy-auto.pl i porównać oferty towarzystw ubezpieczeniowych.

Przedłużenie okresu próbnego

Nie zawsze okres próbny młodego kierowcy trwa tylko dwa lata. Są sytuacje, kiedy ulega przedłużeniu. Może to nastąpić, w momencie, gdy młody kierowca popełni do najmniej dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu komunikacyjnemu. W takim wypadku okres próbny zostaje przedłużony o kolejne dwa lata. Popełnienie trzech wykroczeń może oznaczać całkowitą utratę prawo jazdy. Druga sytuacja to czas zatrzymania prawa jazdy. W takiej sytuacji ograniczenia są wydłużane o czas, na jaki zatrzymano dokument.

Regularnie pojawiają się propozycje zmian, dotyczące okresu próbnego. Mogą wejść m.in. takie rozwiązania jak: zakaz jazdy nocą dla młodych kierowców, prowadzenie pojazdu tylko w towarzystwie doświadczonego kierowcy, zakaz przewożenia pasażerów. Takie regulacje mają na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenie liczby wypadków z udziałem niedoświadczonych kierowców. Warto regularnie sprawdzać przepisy oraz śledzić potencjalne zmiany w prawie, które mogą dotyczyć młodych kierowców.

Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego.
Exit mobile version