Ostatnie przygotowania do misyjnego kolędowania

cc 1

Dzieci będą pomagać dzieciom. Zbliża się 32. edycja kolędy misyjnej w diecezji tarnowskiej. To czas przygotowania strojów, dzieci uczą się ról, by w czasie Świąt Bożego Narodzenia odwiedzać domy mieszkańców diecezji tarnowskiej i zbierając datki, pomagać swoim rówieśnikom w krajach misyjnych.

Co roku w kolędę misyjną angażuje się ok. 20 tys. dzieci z całej diecezji.

– Zaczynamy tradycyjnie 26 grudnia, po uroczystym rozesłaniu kolędników misyjnych w swoich parafiach. Oni udadzą się do domów z orędziem, które związane jest z tym, abyśmy poszli do Betlejem i tam przy Jezusie szukali odnowy duchowej i odnowy naszego życia codziennego. Kolęda misyjna w niektórych parafiach będzie trwała do 6 stycznia –

mówi ks. dr Maksymilian Lelito, koordynator 32. edycji kolędy misyjnej w diecezji tarnowskiej.

Przygotowania do kolędowania ruszyły kilka miesięcy temu. W Tarnowie już we wrześniu spotkali się kolędnicy, by jeszcze lepiej przygotować się do swojego zadania. Gabriela Pyzia, koordynator spotkania 'Dzieci Misjom” przypomina, że w spotkaniu uczestniczyło ponad tysiąc osób.

– Założeniem tego spotkania było to, żeby zintegrować dzieci, podziękować im za wieloletnie zaangażowane w kolędę misyjną. Była to okazja, żeby spotkać się z misjonarzami. Wzruszającym momentem było odczytanie listu od papieża Franciszka, który wyraził wdzięczność dla dzieci za ich zaangażowanie.

Tematem 32. edycji kolędy misyjnej stały się słowa z Ewangelii według św. Łukasza ”Pójdźmy do Betlejem”. W tym roku zapisano je w języku hiszpańskim (Vayamos a Belén), aby przypomnieć o Boliwii, gdzie posługuje sześciu misjonarzy z diecezji tarnowskiej: ks. Paweł Żurowski, ks. Jan Baran, ks. Tomasz Fajt, ks. Radosław Słowik, ks. Tomasz Kaczor i ks. Tomasz Kulig.

32. edycja ma również swoje znaki rozpoznawcze, a są nimi bombka i piosenka kolędnicza. Nawiązuje ona do tradycji latynoamerykańskich.

Każdego roku w parafiach odgrywana jest scenka z przesłaniem bożonarodzeniowym. Dzieci poruszą w niej zagadnienie pokoju na świecie, zwracając uwagę, że w sytuacjach wojen i konfliktu najbardziej cierpią dzieci.

W ubiegłym roku kolędnicy misyjni diecezji tarnowskiej zebrali 2 mln 384 tys. zł co pozwoliło na zrealizowanie 27 projektów misyjnych. To co pozostało, czyli ponad 120 tys. zł Diecezja Tarnowska przekazała dla ogarniętej wojną Strefy Gazy. To wsparcie jest przeznaczone dla dzieci z parafii św. Rodziny w Gazie.

Diecezja tarnowska wspiera dzieci ze Strefy Gazy

’Pomaganie daje wewnętrzne spełnienie’ kolędnicy misyjni już zwierają szyki

 

Exit mobile version