Od zwykłej rozmowy do ewangelizacji. Tak wygląda codzienna praca kapłanów w Kazachstanie. W niedzielę będziemy obchodzić XXV Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie.
O swojej posłudze mówił w audycji Rozgryźć Kościół tarnowski misjonarz ks. Piotr Dydo–Rożniecki. Jak podkreślił, Kościół wolno się tam odradza. Lata komunizmu zrobiły swoje. Tarnowscy misjonarze od 25 lat głoszą Ewangelię w Kazachstanie – kraju islamu i ateizmu.
– Przez 7 lat ochrzciłem 2 osoby. W tym roku w mojej parafii była tylko jedna Pierwsza Komunia Święta i drugi w historii parafii pogrzeb katolicki. Ten bardzo, bardzo powoli rodzący się Kościół w perspektywie polskiej optyki nie wytrzymuje próby czasu. Nawet pytanie ilu jest parafian? Jeżeli założymy, że tych, którzy biorą udział w życiu Kościoła a są zaangażowani, to w Kulsarach, gdzie pracuję, jest nas 30 osób, a w tygodniu na Mszę św. przychodzi 8 osób.
Kazachstan jest dziewięć razy większy od Polski, są tam trzy diecezje i jedna administratura apostolska w Atyrau. Kapłani i świeccy tworzą struktury od zera. Wyzwaniem są odległości – mówi ks. Piotr Dydo – Rożniecki.
– Nasza administratura jest wielkości Ukrainy, albo jak dwa razy Polska i mamy 7 parafii. Pomyślmy jakby w Polsce były 4 parafie, 6 księży i 1 siostra zakonna. Taką wielką radością było spotkanie z okazji 25-lecia apostolskiej administratury. Ludzie jechali pociągiem na te uroczystości 13, 18 godzin. Jestem zbudowany wiarą tych ludzi.
W niedzielę w parafiach będzie zbiórka do puszek na fundusz pomocy Kościołowi na Wschodzie.
W 2023 roku, w drugą niedzielę Adwentu zebrano w Polsce 2 mln 604 tys. złotych. Dzięki tym funduszom udało się zrealizować 186 projektów i próśb nadesłanych z różnych krajów na Wschodzie.
Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie obchodzony jest w Kościele w Polsce od 2000 roku w drugą niedzielę Adwentu. Ma on na celu wsparcie duchowe i materialne wiernych na terenach dawnego Związku Radzieckiego, przede wszystkim na Białorusi i Ukrainie, ale także w Rosji, na Kaukazie i w Azji Środkowej.