To zrozumiałe, że dolegliwości w obrębie narządów płciowych powodują wstyd i lęk przed wizytą, ale nie warto jej unikać. Zaburzenia w układzie moczowo-płciowym mają ogromny wpływ na jakość życia i wymagają konsultacji urologicznej. Podpowiadamy zatem, jak znaleźć dobrego fachowca. Dzięki temu szybko trafisz pod dobrą opiekę i zostaniesz prawidłowo zdiagnozowany w bezpiecznej atmosferze. Szybkie wdrożenie leczenia pozwoli uniknąć pogłębiania się dolegliwości i przywróci komfort życia.
Dobry lekarz urolog w Warszawie – gdzie szukać specjalistycznej opieki?
Lekarz urolog to specjalista, który zajmuje się budową, fizjologią i leczeniem schorzeń układu moczowego u mężczyzn. Diagnozuje i leczy również zaburzenia w obrębie układu moczowego u kobiet. Dobry urolog w Warszawie przyjmuje w NZOZ Rehmedicon.
Bardzo ważna jest przestrzeń gabinetu, która zapewnia prywatność i poczucie bezpieczeństwa. Gabinet posiada osobną toaletę, dzięki czemu można swobodnie przygotować się do badania. Bardzo ważny jest też wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny (ultrasonograf Alpinion X-Cube 70).
Podczas wizyty przeprowadzane jest badanie fizykalne i obrazowe (USG). Lekarz może zaproponować USG układu moczowego i USG dróg moczowych, ale także USG nerek, USG jąder czy USG cewki moczowej. Każdy pacjent jest traktowany indywidualnie, a lekarz opracowuje plan leczenia po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badań.
Kiedy umówić się do urologa?
Istnieje wiele przesłanek, które powinny skłonić każdego mężczyznę do wizyty u lekarza urologa. Należą do nich:
- Problemy z oddawaniem moczu – jeśli zauważyłeś, że częściej musisz chodzić do toalety, to warto skontrolować przyczynę tego problemu. Niepokój powinno jednak wzbudzić również dużo rzadsze oddawanie moczu, nietrzymanie moczu, a także rozmaite trudności z tym związane (słaby lub przerywany strumień, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, ciągłe parcie na pęcherz itp.).
- Bóle – odczuwanie bólu to zawsze sygnał alarmowy. Koniecznie zapisz się na wizytę, jeśli pobolewa cię podbrzusze, okolice krocza lub jąder.
- Krew w moczu – może świadczyć o infekcji pęcherza moczowego, ale także o poważniejszych problemach. Nawet niewielka ilość krwi w moczu powinna skłonić do wizyty u lekarza urologa, który zajmuje się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego.
- Wydzielina z cewki moczowej – to oznaka infekcji intymnej, zakażenia układu moczowego lub poważniejszych schorzeń. Wszystko się wyjaśni po badaniu urologicznym.
- Zmiany skórne w okolicach narządów moczowo-płciowych – wypryski, guzki, zaczerwienienie czy swędzenie to sygnały, które budzą niepokój. Należy je skonsultować z urologiem, aby znaleźć przyczynę nieprawidłowości.
- Zaburzenia erekcji – to częsty problem, ale jego przyczyny mogą być bardzo różne (zaburzenia hormonalne, nadciśnienie, cukrzyca czy choroby serca). Lekarz zdiagnozuje przyczynę i wdroży leczenie, aby przywrócić komfort życia.
- Zmiany w wyglądzie jąder – ból, uczucie twardości czy obrzęk jąder powinny skłonić do pilnej wizyty u lekarza.
Schorzenia w obrębie układu moczowo-płciowego można z powodzeniem leczyć. Jeśli cokolwiek budzi twój niepokój, to koniecznie umów się na konsultację. Im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym większe szanse na powrót do zdrowia i uniknięcie poważniejszych powikłań.