Najwięcej ludzi w Polsce chodzi do kościoła w diecezji tarnowskiej. Jest jednak spadek frekwencji na niedzielnych Mszach świętych. Opublikowano najnowsze dane.
60,5 proc. wiernych diecezji tarnowskiej chodzi do kościoła, a 24,4 proc. przyjmuje Komunię Świętą. To statystyki praktyk niedzielnych na podstawie liczenia wiernych w październiku 2023 roku. To najwyższe wskaźniki w Polsce. W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się (5 grudnia) prezentacja wyników badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
Rocznik za 2023 rok zawiera dane dotyczące parafii, duchowieństwa i osób konsekrowanych, życia sakramentalnego, poradni rodzinnych, bibliotek parafialnych, edukacji religijnej.
W diecezji tarnowskiej zanotowano spadek frekwencji na niedzielnych Mszach św. o 1 procent, w porównaniu do danych z 2022 roku, a w przypadku przystępujących do Komunii ten wskaźnik jest niższy o 1,5 proc.
– Około 10 tys. osób mniej przyszło na niedzielną Mszę św. w naszej diecezji. To dużo. Zawsze powtarzam, że Dobry Pasterz szukał jednej zagubionej owcy, a tutaj mamy ok. 10 tys. zagubionych owiec. Powinno nas to martwić i powinniśmy zadawać sobie pytanie jak docierać do tych osób, które już nie chodzą na niedzielną Mszę św. i jak sprawić, żeby oni chcieli wrócić do tego domu, któremu na imię parafia –
mówi ks. dr Michał Dąbrówka dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
Jak więc to zrobić ?
– Przede wszystkim trzeba zadbać o ten dom. Jeżeli mówimy wróćcie do domu to też musimy zadać sobie pytanie jak ten dom wygląda? Jak wygląda parafia, celebracja niedzielnej Mszy św., nasza otwartość na siebie nawzajem, niedzielna homilia, śpiew w czasie liturgii?
Tradycyjnie najwyższe wskaźniki praktyk religijnych są w dekanatach Ujanowice i Limanowa.
– Tutaj wskaźnik uczestniczących w liturgii wynosi ponad 80 proc. Do Komunii św. w dekanacie Ujanowice przystąpiło ponad 36 proc, a w dekanacie Limanowa ponad 31 proc. Wiara jest tam bardzo mocno zakorzeniona w rodzinie, tradycji. To też miejsce oddziaływania kapłanów, którzy przeszli do historii, jak ks. Bernardyn Dziedziak.
Najmniej osób w dniu liczenia wiernych było w kościołach dekanatu Mielec – Południe, 41,7 proc. Tutaj także jest najniższy wskaźnik communicantes, który wynosi 15,7 proc.
Diecezjalne wskaźniki są najwyższe w skali kraju. W Polsce w niedziele do kościoła chodzi 29,02 proc. a Komunię św. przyjmuje 14,02 proc. wiernych.
Oznacza to spadek liczby wiernych w kościołach o 0,5 proc. oraz wzrost ludzi przyjmujących Komunię o 0,1 proc.
Najwyższy wskaźnik dominicantes odnotowano w diecezji tarnowskiej (60,5 %), rzeszowskiej (53,2 %) i przemyskiej (49,1 %). Najniższy w diecezji szczecińsko – kamieńskiej (17,2 proc), sosnowieckiej (17,87 proc.) i koszalińsko – kołobrzeskiej (18,58 proc.).
Najwyższe wskaźniki communicantes są w diecezji tarnowskiej (24,4 %), zamojsko-lubaczowskiej (21,1 %) oraz białostockiej (20,1 %).
Najwięcej księży inkardynowanych posługuje w diecezji tarnowskiej – 1 486.
Najwyższy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii odnotowano w diecezji przemyskiej (96,0 %), tarnowskiej (95,9 %) oraz rzeszowskiej (94,1 %).