Zobacz zdjęcia:
Skąd wziął się jubileusz? Z jakiego powodu świętowano go w czasach biblijnych i czemu zaczęto go celebrować w Kościele katolickim? Takie wątki poruszane były w Nowym Sączu w grudniowym wykładzie Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II. Spotkanie było okazją do przygotowania się do ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Jubileuszowego 2025.W tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej to rok szczególnej łaski, przypominający pochodzenie człowieka od Boga. Jak mówi dr Michał Szczepaniak, przewodnik i pilot turystyczny, doktor Biblii, punktem wyjścia jest jubileusz, jaki znamy z Księgi Kapłańskiej.
– Genezy pochodzenia jubileuszu, który miał się odbywać co 50 lat i miał być czasem nastania sprawiedliwości społecznej. Miał być związany z porzuceniem wszelkiego rodzaju form niewolnictwa, powrotem do dawnej własności tych, którzy byli zobowiązani do zapłaty swoich należności, długów przez najemną pracę.
Obchodzenie jubileuszu zmieniło się na przestrzeni czasów. Chodzi zarówno o czas, w jakim on przypada i okazję. Rok Jubileuszowy nazywany jest też potocznie Rokiem Świętym. Rozpoczyna się i kończy szczególną ceremonią, a w trakcie trwania przypadają ważne uroczystości.
Rok Jubileuszowy przypada współcześnie co 25 lat, ale może być też ogłaszany w trybie nadzwyczajnym. Przykładem jest rok 2015 ogłoszony przez papieża Franciszka ze względu na wydarzenia w Syrii.
Słuchacze Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II uczestniczyli już w grudniowym spotkaniu w Nowym Sączu. W środę (4.12) wykład obędzie się w Tarnowie.