Zobacz zdjęcia:
Czadu nie widać i nie czuć. Dlatego nazywany jest cichym zabójcą. To przed nim przestrzegali seniorów strażacy podczas kolejnego spotkania Klubu Dobrze Nastawionych RDN.
Zachęcali jednocześnie do montowania specjalnych czujek tlenku węgla. Te małe urządzenia montowane w mieszkaniach, niejednokrotnie ratują życie.
– Dzisiaj przychodzimy w celach prewencyjnych, żeby pokazać starszym ludziom, jak należy dbać o bezpieczeństwo u siebie w domu. Na przykład kupując czujki dymu, czujki czadu, by nie narazić się na zatrucie czadem w sezonie zimowym. Czujki są coraz tańsze, dlatego z naszej strony takie akcje prewencyjne, żeby namawiać ludzi do tego. Bo czujka kosztuje mniej niż sto złotych obecnie, więc teraz chodzi nie o samo finansowanie tego, co o reklamę takich czujek, bo naprawdę mogą uratować nam życie
– mówił młodszy aspirant Dominik Wardzała.
Uczestniczący w spotkaniu klubowicze zauważyli, że w ich otoczeniu nie wszyscy posiadają tego typu zabezpieczenia. Dlatego podkreślali, że takie akcje są potrzebne. Sami również zamierzają po zdobyciu nowej wiedzy, uświadamiać swoich bliskich o zagrożeniu.
– Mam rodzinę na wsi i właśnie jestem zmartwiona. Niejednokrotnie, tak przy okazji rozmawiamy na temat bezpieczeństwa. I mówię, żeby jednak zakupić to urządzenie. Nie jest takie drogie, a jednak wspomaga. Słucham różnych reportaży, audycji. Tyle dramatów ludzkich się za tym kryje. Przez to, że ten czad jest niewyczuwalny. – Regularnie czyszczę komin. Czujnik tlenku węgla też mamy w domu. W łazience, bo jest najbliżej kotłowni. Dla takiego naszego bezpieczeństwa. Nie jest to koszt niewiadomo jaki, a zawsze czujemy się bezpieczniej.
Spotkania Klubu Dobrze Nastawionych odbywają się regularnie. Często organizowane są bezpłatne prelekcje dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia. Klub skupia sympatyków Radia RDN Małopolska. Każdy może dołączyć do tego klubu.