Mieszkanki Sądecczyzny chciały zarobić inwestując w akcje i kryptowaluty. Zamiast zyskać, straciły swoje pieniądze – w jednym z przypadków 80 tysięcy złotych.
W podobnym czasie na policję zgłosiły się dwie kobiety, które postanowiły inwestować w akcje koncernu naftowego oraz kryptowaluty i zostały oszukane. Schemat działania oszustów wyglądał bardzo podobnie. Kobiety znajdywały fałszywe ogłoszenie w internecie i wierząc, że rozpoczynają inwestowanie podawały swoje dane. Wkrótce skontaktowały się z nimi osoby podające się za menedżerów.
Pierwszej z kobiet polecono, aby wpłaciła 800 złotych, co miało umożliwić rozpoczęcie inwestycji. Dzięki zdjęciom dowodu osobistego, które przesłała oraz linkowi kierującemu ją do fałszywej strony bankowości mobilnej, oszuści w łatwy sposób uzyskali dostęp do jej poufnych danych, przez co straciła 6 tys. złotych.
Druga z poszkodowanych straciła niemal 80 tys. złotych. Przekonana, że inwestuje w kryptowaluty, wpłacała pieniądze na konta zagranicznych banków. Gdy chciała się wycofać i odebrać zgromadzone środki, przestępcy podszywając się pod jedną z giełd kryptowalut, wysłali do niej spreparowanego maila, z ostrzeżeniem, że jeśli nie wpłaci określonej sumy, zostanie oskarżona o pranie brudnych pieniędzy.
Policjanci nadzorują obydwa śledztwa i apelują o ostrożność. Przede wszystkim nie należy wierzyć w możliwość łatwego i szybkiego zarobku, nie podawać swoich haseł i nie instalować niesprawdzonych aplikacji. Trzeba być ostrożnym w kontaktach z nieznajomymi, a w każdym podejrzanym przypadku powiadomić organy ścigania.
Policja ostrzega:
- Bądź ostrożny w kontaktach z nieznajomymi, ogranicz swoje zaufanie szczególnie do nowo poznanych osób w Internecie czy podczas rozmowy telefonicznej.
- Nie wierz w możliwość łatwego i szybkiego zarobku dużych pieniędzy.
- Nie instaluj dodatkowych programów i aplikacji na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej. Czerwona lampka powinna zapalić się, zwłaszcza gdy wymaga tego osoba podająca się za analityka giełdowego, konsultanta, menedżera czy innego doradcę inwestycyjnego.
- Nigdy nie loguj się do bankowości internetowej, po tym, jak zainstalowałeś program lub aplikację do zdalnego zarządzania pulpitem i przekazałeś do niej kod osobie trzeciej.
- Nie otwieraj przesłanych linków, nie znając ich nadawcy ani zawartości.
- Nie udostępniaj nikomu swoich danych do logowania w bankowości elektronicznej i zachowuj dużą ostrożność przy realizowaniu transakcji przez Internet. Przede wszystkim nie autoryzuj przelewów, których sam nie wykonujesz.
- Nie udostępniaj również danych karty płatniczej ani zdjęć/skanów swojego dowodu osobistego.
- Jeśli podejrzewasz, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom Policję.