Przemoc wobec dzieci może przybierać różne formy – najłatwiej jest zauważyć siniaki i obrażenia ciała, jednak w przypadku przemocy psychicznej, trudniej jest dostrzec oznaki, że dziecko pada ofiarą znęcania się. Według badań WHO, nawet 80% dzieci i nastolatków w kraju przynajmniej raz w życiu doświadczyło przemocy.
Jak zaznacza prawnik Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego, przemoc to nie tylko poważne krzywdy wyrządzane dziecku, ale też zaniedbania w jego wychowaniu i opiece.
-Przemoc może mieć formę przemocy fizycznej, seksualnej czy emocjonalnej, ale mogą być to również zaniedbania. Te można podzielić na: fizyczne – brak odpowiedniej opieki, niezapewnienie warunków rozwoju, emocjonalne – brak odpowiedniej więzi emocjonalnej, ale także medyczne – brak opieki podczas choroby. Są też zaniedbania prawne, jak na przykład brak rejestracji dziecka w systemie społecznym, a także zaniedbania na polu edukacyjnym – brak zapewnienia dziecku możliwości uczenia się.
Eksperci podkreślają, że nie ma jednej, określonej listy symptomów, które jednoznacznie wskazują że dziecko doświadcza przemocy. Trzeba jednak pozostawać czujnym i uważnie obserwować zachowanie dzieci:
-Jednym z pierwszych sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że dziecko doświadcza przemocy, to nagłe i drastyczne zmiany w zachowaniu. Dzieci, które do tej pory były uśmiechnięte, radosne, miały pełno energii, nagle mogą stać się lękliwe, wycofane. Często też pojawia się trudność z koncentracją, dziecko, które miało dobre wyniki w nauce, nagle uzyskuje słabsze wyniki. Również jeżeli zauważymy u dziecka brak zainteresowania w dotychczasowych pasjach, może być to znak, że dziecko zmaga się z czymś poważnym.
Przemoc wobec dzieci, jej rodzaje a także porady co robić, kiedy podejrzewamy że dziecko jest ofiarą przemocy, były tematami kolejnej audycji 'Bezpieczeństwo i ja’.