Dzieło synodu, jego odważny głos w obronie wiary, rodziny, dzieci nienarodzonych, a także troska o parafie, powołania, misje, młodzież, kapłanów, osoby potrzebujące – m.in. tym cechuje się posługa Biskupa Tarnowskiego. Dziś, 28 listopada przypada 15. rocznica przyjęcia sakry biskupiej przez biskupa Andrzeja Jeża. Diecezjanie modlą się za swojego Pasterza podczas Mszy świętych w parafiach.
20 października 2009 r. Ojciec Święty Benedykt XVI, mianował biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej ks. Andrzeja Jeża – ówczesnego proboszcza bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu.
Sakrę biskupią – z rąk bp. Wiktora Skworca – duchowny przyjął 28 listopada 2009 r. w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Współkonsekratorami byli metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Na hasło swojej pasterskiej posługi bp Jeż wybrał słowa: 'Ad laudem Trinitatis et Deiparae” (Na chwałę Trójcy Świętej i Bogurodzicy).
– Z pewnością to wydarzenie jest kluczowe w moim życiu i cały czas wpływa na każdy dzień mojego życia, a przez fakt, że jestem biskupem tej diecezji też na życie wielu innych ludzi, którzy są ze mną w taki czy inny sposób związani. Dlatego to wydarzenie zapisało się w moim sercu, pamięci i rezonuje na przyszłość.
12 maja 2012 r., Ojciec Święty Benedykt XVI mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego Andrzeja Jeża, biskupem tarnowskim. Stojąc na czele Kościoła tarnowskiego bp Andrzej Jeż podejmuje wiele inicjatyw we współpracy z kapłanami, osobami konsekrowanymi i świeckimi. To dzieło synodu diecezjalnego, troska m.in. o powołania, kapłanów, misje, rodziny, młodzież i osoby potrzebujące a także wskazanie nam wzorów do naśladowania, ogłaszając rozpoczęcie etapów diecezjalnych procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych. Biskupowi Jeżowi bardzo zależy na ożywieniu życia parafialnego i zaangażowaniu świeckich, stąd takie inicjatywy jak Studium Parafialnej Aktywności i Forum Parafialnych Rad Duszpasterskich.
Synod
Bp Andrzej Jeż zdecydował o tym, że odbył się V Synodu Diecezji Tarnowskiej pod hasłem 'Kościół na wzór Chrystusa”. Podjął on refleksję nad obecną sytuacją diecezji i stanem duszpasterstwa.
Rok temu podczas ostatniej sesji plenarnej synodu, bp Andrzej Jeż mówił, że żywi głęboką nadzieję, że dzieło synodu rzeczywiście ożywiło uczestnictwo diecezjan we wspólnocie Kościoła.
– Ufam, że u niektórych zmienił się kierunek myślenia z 'oni’ na 'my’, to znaczy, że myśląc i mówiąc o Kościele, zaczęli myśleć zarazem o sobie; zaczęli widzieć swoją rolę i misję w Kościele; że poczuli własną odpowiedzialność za Kościół i jego losy; że zaczęło im jeszcze bardziej zależeć na wspólnocie Kościoła, i że będą teraz chcieli aktywniej angażować się w jego życie.
Misje
Diecezja tarnowska znana jest w Polsce z misyjnego zaangażowania. Bp Andrzej Jeż odwiedził misjonarzy i wiernych w Republice Konga, Republice Środkowoafrykańskiej, Kamerunie, Peru, Czadzie, Kazachstanie, Białorusi i na Ukrainie. Kościół tarnowski odpowiada na misyjne potrzeby Kościoła na świecie, regularnie posyłając na misje kolejnych kapłanów.
W ubiegłym roku diecezja tarnowska została nagrodzona medalem 'Benemerenti in Opere Evangelizationis’ Komisji Episkopatu Polski ds. Misji za zasługi dla dzieła ewangelizacji.
Z okazji 50-lecia głoszenia Ewangelii w Kongo przez tarnowskich misjonarzy, biskup Jeż odwiedził ten kraj w ubiegłym roku.
– Z nadzieją patrzymy na kontynent afrykański. Doświadczamy tutaj żywej wiary. Nasi księża pracują z wielkim oddaniem, dostrzegamy jak mocno ewangelizacja wprowadziła wiernych w relację do Chrystusa. Ten jubileusz to oddanie wielu księży i sióstr zakonnych pracujących na tym terenie, ale to jest wysiłek całej naszej diecezji. Wszyscy wierni zaangażowani w dzieło misyjne są tutaj obecni przez modlitwę i wsparcie misjonarzy i miejscowych chrześcijan.
Nauczanie
W swoim nauczaniu biskup często mówi o roli rodziny, zachęca wiernych do odważnego świadectwa życia wiarą. Kiedy w naszym kraju rozgorzała dyskusja na temat aborcji, biskup przypominał, że życie ludzkie jest darem i skarbem, którego należy bronić i strzec ze wszystkich sił. Wskazywał, że prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka. Jest prawem najbardziej podstawowym.
Biskup Andrzej Jeż ma w radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz cotygodniowe audycje 'W trosce o Kościół’. Tak mówił w programie o dyskusji na temat aborcji, kiedy niektóre środowiska rozpoczęły starania dotyczące liberalizacji prawa. Były też postulaty organizacji referendum w tej sprawie.
– Temat wraca, jest to zdumiewające, że w sytuacji społeczeństw, które obumierają demograficznie, jeszcze niemal doprowadza się do wyniszczenia poszczególnych narodów przez aborcję. Nic się nie zmienia w nauczaniu Kościoła. Aborcja jest grzechem zabójstwa drugiego człowieka. Co do referendum, to też nic nie zmienia. Choćby 99 proc. zagłosowało za aborcją w Polsce, to nadal nie zmieni faktu, że jest to grzech zabójstwa drugiego człowieka.
Diecezjalne Święto Rodziny w Starym Sączu jest okazją, by przypominać o roli, zadaniach małżonków, wartości rodziny. – Rodzice są powołani do przekazywania wiary, co wpływa na całe późniejsze, życiowe decyzje ich dzieci – podkreślił bp Andrzej Jeż.
– Wychowanie religijne decyduje później o przyszłości dziecka, które będzie musiało w przyszłości, w różnych życiowych sytuacjach zderzać się z różnymi wyzwaniami. Człowiek głęboko wierzący i praktykujący ma z jednej strony właściwy dystans do problemów i trudności życia, ale równocześnie bardzo się w tę rzeczywistość angażuje, ponieważ ma motywację, traktując swoje życie tutaj na ziemi jako etap i przygotowanie do życia wiecznego.
Powołania i powołani
Bp Andrzej Jeż troszczy się o dzieło powołań, Wyższe Seminarium Duchowne, wspólnotę kapłańską. Tradycją stały się pielgrzymki kapłanów diecezji tarnowskiej do Tuchowa, a w ostatnim czasie również parafie organizują pielgrzymki w intencji powołań do tuchowskiego sanktuarium.
Kiedy kapłani z całej diecezji licznie gromadzą się na wspólnej modlitwie, biskup diecezjalny przypomina im o tym co najważniejsze. – Im trudniejsze czasy, tym bardziej wyrazista staje się nasza posługa – tak dwa lata temu biskup Andrzej Jeż mówił w homilii podczas Mszy Krzyżma w tarnowskiej katedrze. Biskup uświadamiał kapłanom, że stoją w pierwszym szeregu tych, którzy muszą ciągle na nowo odnawiać i rozpalać w sobie miłość do Jezusa Chrystusa.
– Bowiem bez tej miłości nie zdołamy być dobrymi pasterzami dla współczesnych ludzi. Bez tej miłości nie będzie nas stać na cierpliwość w świecie, w którym coraz więcej jest pretensjonalności, różnorakich roszczeń oraz braku szacunku i zrozumienia.
Kandydaci na ołtarze
Biskup tarnowski Andrzej Jeż zdecydował o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego ks. Jana Czuby, tarnowskiego kapłana, który został zabity przez rebelianta.
– Jest to wyjątkowa postać. Lokujemy ją w heroiczności, miłości, poświęcenia na rzecz innych ludzi, szczególnie w wymiarze misyjnym. Jest to miłość heroiczna, która charakteryzuje się ustawiczną stałością – to styl życia. W to jeszcze wpisuje się działalność na rzecz pokoju, która uwypukliła się bardzo mocno w życiu ks. Jana Czuby
Tymczasem kilka miesięcy temu dobiegł końca diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożej Stefanii Łąckiej, o której mówi się, że była 'Ziemskim Aniołem z Auschwitz”.
Młodzi
Bp Andrzej Jeż troszczy się o młodych. W trakcie jego posługi diecezja tarnowska gościła młodzież z całego świata podczas Światowych Dni Młodzieży. Biskup spotyka się z młodymi m.in. podczas dużych wydarzeń ewangelizacyjnych. Tak było także kilka dni temu podczas diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży.
– Z tych badań, które teraz prowadziliśmy wśród młodzieży, nie tylko katolickiej, wynika, że mniej są zainteresowani w ramach spotkań na koncertach ewangelizacyjnych, czy świadectwach, bardziej pragną adoracji Najświętszego Sakramentu, pogłębienia duchowego i też poszukują głębokiego przeżycia sakramentu pokuty. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni, że wraca to na właściwe tory.
Jednym z przejawów troski bp. Jeża o duszpasterstwo młodych jest Synaj.TV. Młodzi nagrywają filmy z przesłaniem i umieszczają je w Internecie.