Jak nie stracić oszczędności życia? Policjanci zapraszają na spotkanie

380057979 251901704477041 739058231289615009 n 750x536 1

fot. archiwum RDN

Rocznie nawet kilka tysięcy osób pada ofiarą oszustów. Jeszcze więcej jest prób wyłudzenia pieniędzy, danych osobowych czy też haseł do kont bankowych.

Przestępcy wciąż wykorzystują dobre serca innych ludzi, którzy chcą wesprzeć bliskich poszkodowanych w wypadkach, czy też pomóc policji w ujęciu sprawcy przestępstwa.

Stróże prawa określają takie działania jako 'metoda na legendę’ – przestępcy podają się za wnuczka, innego członka rodziny, pracownika banku czy też za policjanta.

Jak tłumaczył na antenie RDN Małopolska asp. sztab. Łukasz Proszowski, dzielnicowy z Komisariatu Policji Tarnów-Centrum, najczęściej oszuści kontaktują się z ofiarami telefonicznie i starają się wywołać presję czasu. Zachęcają, by ofiara jak najszybciej zrobiła przelew bankowy lub przekazała pieniądze w gotówce.

– Przestępcy mają przeróżne metody, by pozbawić nas oszczędności życia – podkreśla policjant:

-Sprawcy wykorzystują i nowoczesne technologie i umiejętności manipulacji. Wzbudzają w nas poczucie strachu, współczucie, poczucie obowiązku. Niestety, to skutkuje tym, że ludzie tracą oszczędności całego życia. Oszuści posługują się bardzo wiarygodnymi scenariuszami, często też dysponują naszymi danymi osobowymi. Nazywamy to 'metodą na legendę’, czyli na zmyślone historie, czasami bardzo wiarygodne. Metoda polegająca na podawaniu się za członka rodziny powoli odchodzi do lamusa. Przestępcy podszywają się coraz częściej pod policjanta lub pracownika banku.

Funkcjonariusz przypomina, że prawdziwa policja nigdy nie prosi obywateli o przekazywanie pieniędzy czy pomoc w zorganizowaniu prowokacji. Ofiarą oszustów najczęściej padają osoby starsze – niezorientowane we współczesnych technologiach, dobroduszne i zazwyczaj posiadające odłożone oszczędności. Policjanci zapraszają na spotkanie, na którym będą uczyli, jak rozpoznać oszusta i w kilka minut nie stracić dorobku całego życia.

-To jest spotkanie otwarte, skierowane nie tylko do seniorów. Mówimy o seniorach z tego względu, że jest to grupa społeczna najbardziej narażona na tego typu przestępstwa, z uwagi na to, że nie do końca są świadomi. Nic nie szkodzi, a nawet zachęcamy do tego, aby przyszedł każdy. Chcielibyśmy, by to wybrzmiewało jak najczęściej: policja czy inne instytucje, jak np. banki, nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy, o przelewanie na jakieś bezpieczne rachunki bankowe naszych, zgromadzonych środków.

Spotkanie na temat bezpieczeństwa, na które zaproszeni są szczególnie seniorzy, odbędzie się jutro (28 listopada) o 16:00 w Pałacu Młodzieży w Tarnowie.

asp. sztab. Łukasz Proszowski
Exit mobile version