Zobacz zdjęcia:
fot. Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej
Organizatorzy kampanii podkreślają, że przemoc nie ma wieku ani płci, i właśnie takie hasło przyświeca tegorocznej akcji.
Katarzyna Linard z Centrum Usług Społecznych w Tarnowie podkreśla, że świadomość społeczna zaczyna się zmieniać i reakcji na przemoc jest zdecydowanie więcej.
-Przez te 13 lat zauważyłyśmy tutaj, że faktycznie tej przemocy niestety jest coraz więcej, ale to też wynika z tego, że świadomość społeczeństwa jest coraz większa. Pojawia się więcej reakcji i zgłoszeń tych przypadków.
W ramach kampanii tarnowianie mogą korzystać między innymi z porad psychologa, pomocy specjalistów z Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w CUS, a także konsultacji z ‘osobą pierwszego kontaktu’ w Centrum Wsparcia Pokrzywdzonych Przestępstwem przy Fundacji im. Hetmana Jana Tarnowskiego przy ul. Krakowskiej 13/10.
Ponadto jest organizowanych wiele akcji edukacyjnych i warsztatów skierowanych m. in do dzieci. Dzięki jednej z tych akcji na tarnowskich ulicach pojawiły się wczoraj misie.
– Staramy się właśnie wychodzić do społeczeństwa. Odbywa się Akcja ‘Miś’ organizowana przez Tarnowski Ośrodek Interwencji i Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej, gdzie wraz z lokalnymi szkołami pracownicy roznoszą misie z różnymi naszywkami dotyczącymi właśnie zjawiska przemocy.
Katarzyna Linard apeluje, żeby nie bać się rozmawiać, reagować i zgłaszać takie sprawy.
-Trzeba zgłaszać, trzeba reagować. Są instytucje, które udzielają tej pomocy. To nie jest nic złego, jeżeli ktoś przyjdzie do nas zgłosić, że np. u sąsiadki czy w rodzinie dzieje się coś złego. Warto reagować i warto te sytuacje zgłaszać w taki sposób możemy pomóc wszystkim osobom, które są krzywdzone przez osoby najbliższe.
W czwartek, 28 listopada, w kinie Marzenie dla uczniów szkół średnich wyświetlony zostanie specjalnie film 'Blisko” (godz. 10). Kampania społeczna potrwa do piątku.