Praca na rzecz rodzin, powstanie nowych oddziałów, przedstawianie uniwersalnego przesłania bł. Rodziny Ulmów dla współczesnych rodzin to m.in. zadania Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej. Nowym prezesem została Anna Bogacz, psycholog, pedagog, od 10 lat działająca w stowarzyszeniu w swojej rodzinnej parafii w Szczucinie.
W Pulsie Regionu nowa prezes mówiła o tym co będzie najważniejsze w pracy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.
-Priorytetem jest, żeby działalność stowarzyszenia wpisywała się w program posynodalny dla Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin diecezji tarnowskiej. Szczególną opieką chcemy wspierać trwałość małżeństw, osoby starsze: seniorów, wdowy, wdowców, promować relacje wielopokoleniowe. Bardzo ważna jest współpraca z oddziałami w terenie, ponieważ one są sercem naszego stowarzyszenia.
Stowarzyszenie zabierało i będzie zabierać głos w ważnych sprawach dotyczących rodziny. Jednym z aktualnych tematów jest planowany nowy przedmiot w szkołach. 1 grudnia w Warszawie odbędzie się protest rodziców i nauczycieli. Dotyczy on wprowadzenia przedmiotu 'edukacja zdrowotna”, co budzi sprzeciw wielu środowisk.
Organizacje zrzeszone w Koalicji na Rzecz Ochrony Polskiej Szkoły organizują manifestację pod hasłem 'Tak – dla edukacji, nie – dla deprawacji’.
– My jako Stowarzyszenie Rodzin Katolickich również wyrażamy sprzeciw. Mamy też apel do rodziców, ponieważ będzie to przedmiot obowiązkowy. Ogromną rolą rodziców jest prowadzenie rozmów z dziećmi na te tematy, które będą poruszane na tym przedmiocie. Dzieciom w tak wczesnym wieku może trudno będzie przyjąć treści przekazywane na tych lekcjach.
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej powstało w 1993 r. z inicjatywy bpa Józefa Życińskiego, bpa Józefa Gucwy oraz ks. Władysława Szewczyka dyrektora Duszpasterstwa Rodzin.
Za formację duchową odpowiedzialni są, powoływani przez biskupa, diecezjalni asystenci SRK DT.
Pierwszym asystentem został ks. Ryszard Piasecki następnie od 2000 r. ks. Janusz Kłęczek, od r. 2008 ks. dr Jan Banach a od r. 2016 do chwili obecnej funkcję tę sprawuje ks. dr Piotr Cebula.
Działalność SRK to przede wszystkim pomoc w kształtowaniu rodziny jako wspólnoty życia i miłości, troska o realizację w życiu społecznym Karty Praw Rodziny, ochrona życia ludzkiego od poczęcia oraz troska o właściwe warunki jego rozwoju, praca wychowawcza wśród dzieci i młodzieży, podejmowanie inicjatyw politycznych, społecznych i gospodarczych mających na celu wszechstronną pomoc rodzinie, akcje charytatywne (m.in. rozdzielanie pomocy żywnościowej z UE), akcje kulturalne, konferencje naukowe. Od roku 1996 Stowarzyszenie organizuje w różnych miastach diecezji Marsze dla Życia i Rodziny, które są manifestacją głównie osób młodych za życiem i rodziną.
Corocznie od 2000 r. w trzecią niedzielę czerwca, na pamiątkę pobytu Ojca św. Jana Pawła II na starosądeckich błoniach, SRK DT organizuje Diecezjalne Święto Rodziny.
Comiesięczne spotkania poświęcone są jednemu z rozdziałów książki 'Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem’.
Cały wywiad: