Najstarszy Małopolanin ma 107 lat i mieszka w Krakowie. W Nowym Sączu, osób które skończyły 100 lat jest 76, a w Tarnowie 59. Takie dane przedstawia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który tym osobom wypłaca tzw. emeryturę honorową.
W całej Małopolsce takich świadczeń jest 349. Od marca ta wyjątkowa emerytura wynosi 6246,13 zł brutto.
Najstarsza osoba w regionie, która pobiera świadczenie honorowe, ma 107 lat. To mieszkaniec Krakowa. Z kolei najstarszy mieszkaniec Nowego Sącza ma 106 lat, a najstarsi tarnowianie liczą 104 lata. Takiego wieku dożyły w tym regionie 4 osoby.
Kiedy potrzebny jest wniosek?
Osoby, które pobierają emeryturę lub rentę z ZUS nie składają wniosku. Gdy skończą sto lat świadczenie przyznawane jest z urzędu przez Prezesa ZUS. Wniosek muszą złożyć stulatkowie, którzy dotychczas nie pobierali żadnego świadczenia z ZUS. Dotyczy to najczęściej kobiet, które zrezygnowały z pracy, by zająć się dziećmi. Wniosek można dostarczyć do najbliższej placówki ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest jedyną instytucją, która przekazuje dodatkowe pieniądze po ukończeniu 100 lat. Wypłaty realizują też KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA oraz MON.
Według danych GUS, w całej w Polsce pod koniec 2023 roku żyło ponad 7 tys. stulatków, zdecydowanie więcej kobiet, bo ponad 5600, mężczyzn 1785. ZUS szacuje, że w 2040 r. w Polsce może być ponad 20 tys. stulatków, w 2060 r. – ponad 65 tys., a w 2080 r. – nawet 124 tysiące.
Eksperci podkreślają, że wzrastająca liczba stulatków to efekt lepszej opieki zdrowotnej, poprawy warunków życia i rosnącej świadomości w zakresie zdrowia.
Stulatka z Woli Rzędzińskiej zdradza sekret długowieczności: 'Nie oglądam telewizji’