Specjalny system wirtualnej nawigacji pomaga mieleckim chirurgom

gps 1

Dzięki temu urządzeniu precyzja zabiegu zdecydowanie rośnie. Ortopedzi z Mielca wprowadzili do swojej pracy nowoczesną technologię, która pozwala na jeszcze większą dokładność podczas operacji.

System, często nazywany 'śródoperacyjnym GPS-em”, to zaawansowane urządzenie wirtualnej nawigacji. Przy pomocy specjalnych okularów, które są powiązane z programem komputerowym, lekarze mogą dokładnie planować i prowadzić zabiegi, co znacząco zwiększa ich skuteczność oraz bezpieczeństwo pacjentów.

– Tego typu rozwiązanie sprawdzi się doskonale szczególnie w sytuacjach, kiedy mamy na przykład pacjentów z wcześniejszymi złamanymi i zastosowano już u nich na przykład metal stabilizujący czy inne rodzaje grotów śródszpikowych i nie chcemy ich usuwać, albo nie musimy po prostu tego robić. Wtedy przy pomocy tej wirtualnej rzeczywistości bez użycia klasycznych metod możemy wykonać tę operację

– mówi lekarz Mirosław Midura, ordynator Oddziału Urazowo-Ortopedycznego w Mielcu.

Nowa technologia opiera się na połączeniu obrazowania 3D z funkcjonalnościami znanymi z systemów nawigacyjnych. Ortopedzi w czasie rzeczywistym widzą na ekranie dokładną lokalizację narzędzi chirurgicznych w ciele pacjenta. To pozwala im wykonywać operacje, takie jak rekonstrukcje stawów czy stabilizacje kręgosłupa, z niespotykaną dotąd precyzją.

Mieleccy chirurdzy po raz pierwszy wykorzystali nawigację podczas zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego.

– Użyliśmy specjalnych okularów VR, które są powiązane z programem komputerowym. Pozwala to śródoperacyjnie, poprzez odpowiednie czujniki, badać i określać osie kończyny, a to dzięki synchronizacji wielu punktów i zaakceptowanie przez nas tychże punktów. To pozwala nam nie tylko na bardzo precyzyjne określenie osi kończyny, ale także elementów, które chcemy wszczepić względem budowy stawu kolanowego. Wszystko to umożliwia niezwykle precyzyjne dokonanie cięć kostnych.

To kolejna nowość na mieleckiej ortopedii. Niedawno informowaliśmy o zabiegu endoprotezoplastyki kolana przy użyciu spersonalizowanego stawu kolanowego.
Mielecka ortopedia jako pierwsza w Polsce wykorzystała nowatorską metodę u jednej z pacjentek.

Lekarze podkreślają, że dzięki tym rozwiązaniom minimalizowane są ryzyko powikłań oraz czas rekonwalescencji pacjentów.

Lekarz Mirosław Midura, ordynator Oddziału Urazowo-Ortopedycznego w Mielcu będzie gościem wtorkowej audycji Bez Skierowania o godz. 17.10.

Szwajcarska precyzja na zamówienie – idealnie dobrany sztuczny staw kolanowy

 

 

Exit mobile version