Zobacz zdjęcia:
Kilka tysięcy młodych wzięło udział w 19. odsłonie Światowych Dni Młodzieży diecezji tarnowskiej. Tradycyjnie odbywa się w Arenie Jaskółka w Tarnowie. Uczestnicy mieli przestrzeń do spotkania, rozmów, tańca i zabawy, ale tegorocznej edycji ‘Rusz Duszę z nadzieją’ towarzyszy też niełatwa tematyka sakramentu pokuty i pojednania.– Sakrament pokuty jest związany z jakąś trudnością, bo nikt nie lubi przyznawać się przed samym sobą i przed innymi do tego, że coś zrobił źle, ale drugą stroną jest ogromna nadzieja i ogromna radość, jaką daje sakrament pokuty, kiedy uświadamiamy sobie, że Pan Jezus przebacza, że okazuje nam miłosierdzie i to rodzi nadzieję na to, że mogę stawać się coraz bardziej do Niego podobny
– mówił dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji w diecezji tarnowskiej ks. Dawid Włodarczyk.
Młodzi, którzy zmierzyli się z tym tematem, przyznali, że nie są to proste sprawy. Z jednej strony spowiedź rodzi lęk, z drugiej, gdy już się na nią zdecydujemy, daje ulgę.
– Ciężko jest przyznać się przed samym sobą, że popełniliśmy błąd, grzech, ale wszystko można wypracować. – Pan Bóg wie dużo więcej niż my i wie, ile mamy ‘za uszami’, wie więcej, niż widzą inni. Spowiedź działa bardzo oczyszczająco, to jest dobre doświadczenie, nawet, jak jest się trudno zebrać, to później człowiek wie, że warto. – Jedni się boją, drudzy nie. Ja osobiście lubię, bo tam się dowiem różnych rzeczy, porozmawiam z księdzem i robi się cieplej na serduszku. – Nie powinniśmy też zostawiać spowiedzi na ostatnią chwilę, przed świętami, bo wypada, ale by mieć potrzebę pojednania się z Bogiem. – Spowiedź może dać nam spokój, uczucie ulgi i zapalenie na nowo w nas tego światełka.
Biskup tarnowski Andrzej Jeż zauważył, że młodzi coraz częściej szukają pojednania z Bogiem.
– Nawiązujemy do niej w związku z zaproszeniem papieża Franciszka skierowanym do młodzieży w kontekście roku jubileuszowego, który będzie mocno osadzony na sakramencie pokuty i pojednania. Z tych badań, które teraz prowadziliśmy wśród młodzieży, nie tylko katolickiej, wynika, że mniej są zainteresowani w ramach spotkań na koncertach ewangelizacyjnych, czy świadectwach, bardziej pragną adoracji Najświętszego Sakramentu, pogłębienia duchowego i też poszukują głębokiego przeżycia sakramentu pokuty. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni, że wraca to na właściwe tory.
Motywem przewodnim Jubileuszu Roku Świętego 2025 w Rzymie będą słowa ‘Pielgrzymi nadziei’.
Na spotkanie młodych w tegorocznej edycji ‘Rusz Duszę z nadzieją’ zgłosiło się ponad 146 parafii z diecezji tarnowskiej.
W czasie wydarzenia młodzi mogli także skorzystać z sakramentu pokuty.