Lekarze biją na alarm – liczba amputacji spowodowanych stopą cukrzycową wciąż jest zbyt wysoka. Głównym powodem jest późne zgłaszanie się pacjentów do specjalistów, co drastycznie ogranicza możliwości skutecznego leczenia.
Stopa cukrzycowa to poważne powikłanie cukrzycy, które może prowadzić do powstania trudno gojących się ran, infekcji, a w skrajnych przypadkach – do konieczności amputacji. Kluczowe znaczenie ma wczesna interwencja, której niestety wielu pacjentów unika, ignorując pierwsze objawy, takie jak ból, owrzodzenia czy zmiany w skórze.
– Jesteśmy tym krajem, w którym wskaźnik amputacji kończyn z powodu cukrzycowej choroby stóp jest bardzo wysoki. Jesteśmy w czołówce europejskiej. Niestety problem ran bardzo często rozwiązujemy poprzez amputację, a można taką stopę uratować pod warunkiem, że nie będzie za późno. pacjenci często mają proponowaną już amputację i z tego co obserwuję od półtora roku, dużo tych stóp zostało uratowanych, ale też niestety – jeżeli pacjent zgłosił się zbyt późno- amputacja jest konieczna ponieważ jest to ratowanie jego życia
– mówiła w audycji Bez Skierowania Lidia Czwakiel, ekspert leczenia ran, członek Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran.
Specjaliści podkreślają, że utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi, regularne badania kontrolne stóp oraz profilaktyka mogą uratować życie i zdrowie pacjentów. Lidia Czwakiel zaapelowała także do osób, które leczą się z powodu cukrzycy, aby nie bagatelizowały tej choroby.
– Nie chciałabym pacjenci moi widzieć takiej sytuacji, że siedzicie na korytarzu, czekacie na wizytę, np. do chirurga naczyniowego i podjadacie sobie batoniki, wafelki. Ja pytam dlaczego, jaka jest dieta i słyszę 'Bo spadł mi cukier i muszę coś natychmiast zjeść słodkiego, żeby się ratować’. Ale jest jakaś przyczyna tego, to znaczy że nie ma uregulowanej diety cukrzycowej, nie ma uregulowanego dobrze leczenia. Jeżeli pacjent przy stoliku nocnym ma na okrągło krówki, to jest dramat. Nie można cukrzycy leczyć cukrem!
Tymczasem na cukrzycę leczy się już ponad 3 miliony Polaków. Szacuje się, że drugie tyle osób nie zdaje sobie sprawy, że cierpi z powodu cukrzycy, a niektóre osoby dowiadują się o chorobie, gdy pojawiają się już groźne powikłania, np. problemy ze wzrokiem, z nerkami czy stopa cukrzycowa.
Dlatego ważne są badania profilaktyczne, które jak podkreślała kierownik Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Skrzyszowie, pielęgniarka Lucyna Niemczyk, można wykonać u swojego lekarza rodzinnego.
– Mimo że lekarz pierwszego kontaktu nie ma jakiegoś szerokiego wachlarza możliwości, ale jednak ma narzędzia którymi też może zadziałać, choćby nawet zwykłe badanie cukru, wyposażenie pacjenta w glukometr, możemy też badać pacjentowi poziom hemoglobiny glikowanej, czyli to jest taki pierwsze podstawowe badanie z krwi, które powie nam o tym, czy ten nasz organizm w środku już jest bardzo słodziutki, czy ten cukier zdążył nam się odłożyć już w innych organach czy może jeszcze nie, czy może jest to początek naszej, niestety złej, przygody z tą cukrzycą.
Eksperci apelują do osób chorujących na cukrzycę, aby regularnie badały stopy, unikały urazów oraz niezwłocznie zgłaszały się do lekarza w przypadku niepokojących zmian. Odpowiednia higiena, prawidłowe obuwie oraz systematyczne kontrole mogą znacząco zmniejszyć ryzyko powikłań.
W ramach Tygodnia Świadomości Stopy Cukrzycowej (W regionie akcja została przedłużona do 10 grudnia) można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, podczas których specjaliści sprawdzają pacjentom m.in. czucie w stopach – aby wykryć ewentualne uszkodzenia nerwów (neuropatię) oraz przepływy krwi, czyli badanie, które pozwala ocenić stan ukrwienia kończyn.
Takie badania można wykonać m.in. w Tarnowie oraz w ośrodkach zdrowia na terenie gminy Skrzyszów. Pełną listę placówek można znaleźć na stronie Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran.
Posłuchaj audycji: