Jakiego utworu nigdy nie zagrają w Kościele? Organiści z całej Polski stanęli w konkursowe szranki

IMG 4289

Zobacz zdjęcia:

IMG_4297

Zdjęcie 1 z 10

Łączy ich miłość do muzyki. Przyznają, że słuchają współczesnych przebojów, muzyki pop, rapu, a ich pasją jest także muzyka organowa. Kształcący się organiści z dziewięciu ośrodków w Polsce przyjechali do Tarnowa, gdzie zorganizowano Ogólnopolski Konkurs Organowy Uczniów Diecezjalnych Studium Organistowskich. To jedno z wydarzeń Tarnowskich Dni Cecyliańskich.

W zmaganiach konkursowych uczestniczy 21 osób. Veranika Zhulkova pochodzi z Białorusi, a reprezentuje Archidiecezjalne Studium Organistowskie w Lublinie.

– Mam wykształcenie muzyczne, jestem dyrygentem chóru akademickiego na Białorusi, gram na fortepianie, uczę się gry na organach, gram w kościele w Lublinie. Ta muzyka to dotkniecie Boga, możliwość przekazania swoich emocji. To piękna muzyka, taka niebiańska.

Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie także ma swoją reprezentację. W konkursie uczestniczą m.in. Filip Przybyło i Michał Rosiek.

– Na co dzień słucham najróżniejszej muzyki, czasami także organowej, żeby nabrać inspiracji jak interpretować dane dzieło. – Ja słucham różnych gatunków muzyki, a muzyka sakralna jest dla mnie odpoczynkiem od zwykłej muzyki, nabieram wtedy takiego spokoju wewnętrznego.

Filip Przybyło wiąże przyszłość z muzyką organową. Już gra w sanktuarium Dzieciątka Jezus w Jodłowej. Przygotowując się do tej posługi, uczeń Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Tarnowie musi też wiedzieć co można zagrać w kościele.

– Zdarza się, że para młoda przychodzi i prosi, żeby na ślubie zagrać Alleluja ze Shreka. Nie wszystkie utwory można grać. To nie jest widzi mi się organisty czy księdza proboszcza. Czasami para młoda myśli, że jeśli organista wstał lewą nogą to nie zgodzi się, żeby zagrać Alleluja ze Shreka. Jest to uwarunkowane w przepisach liturgicznych i nie wszystko możemy grać. Są piękne pieśni, które możemy wykonać podczas ślubów. Często literaturę muzyczną, której uczę się tutaj w Studium, wykorzystuje podczas uroczystości zawarcia sakramentu małżeństwa.

Jak mówi ks. dr Grzegorz Piekarz dyrektor Wydziału Muzyki Kościelnej Kurii Tarnowskiej i dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego, każdy z uczestników wykonuje trzy utwory, które ocenia jury.

– Poziom jest wyrównany, jury będzie miało trudny orzech do zgryzienia wybierając laureatów. Mamy 21 uczestników z 9 ośrodków. To m.in. Zielona Góra, Łódź, Siedlce, Opole, Katowice. Cieszy fakt, że wśród młodych jest chęć rozwoju talentów, a to wszystko jest w konsekwencji w służbie liturgii, oddawania Bogu czci i uświęcaniu wiernych, więc cieszymy się, że są te młode zastępy.

Wieczorem uczestnicy konkursu wezmą udział w Mszy św. o godzinie 18.00 w katedrze, a po liturgii będzie ogłoszenie wyników konkursu organowego i wręczenie nagród.

Exit mobile version