Koniec z dietami cud. Chudnij zdrowo, bez głodzenia się!

Sałatka warzywna

Któż z nas nie ma za sobą rygorystycznych diet, w przypadku których obietnicą było szybkie schudnięcie 10, 15, 20 kilogramów w miesiąc lub dwa? Najczęściej jednak takie diety kończyły się szybko, bo były na tyle rygorystyczne, że nie myśleliśmy o niczym innym, poza… jedzeniem. W praktyce wcale nie trzeba jeść w ten sposób, aby zrzucić niechciane kilogramy. Kluczem jest smaczna i idealnie dopasowana do nas dieta. Brzmi zbyt pięknie, aby było prawdziwe? Sprawdźmy!

Dlaczego diety nie działają?

Diety cud, choć kuszące, nie działają. Ale jakie są tego przyczyny?

1. Zbyt duży deficyt kaloryczny

Wielu ludzi decyduje się na drastyczne ograniczenia kaloryczne, co na początku prowadzi do szybkiej utraty wagi. Jednak organizm w odpowiedzi na zbyt niską podaż kalorii, zaczyna spowalniać metabolizm, aby oszczędzać energię. W momencie, gdy osoba wraca do dawnych nawyków, metabolizm jest na tyle spowolniony, że prowadzi to często do szybkiego przybierania na wadze, a nierzadko do osiągnięcia nawet wyższej masy ciała niż na początku diety. Rezultat to klasyczny efekt jo-jo.

2. Brak uwzględnienia indywidualnych potrzeb

Każdy organizm jest inny i to, co działa dla jednej osoby, niekoniecznie będzie skuteczne dla drugiej. Gotowe diety często nie uwzględniają takich czynników jak genetyka, poziom aktywności fizycznej, historia zdrowotna czy preferencje żywieniowe. Przez to są one trudne do utrzymania na dłuższą metę. Tymczasem dieta powinna być responsywna, odpowiadająca na indywidualne potrzeby danej osoby i to na wielu różnych poziomach.

3. Krótkoterminowe podejście

Diety są często postrzegane jako rozwiązanie krótkoterminowe, czyli jako metoda na szybkie schudnięcie. Jednak po jej zakończeniu oraz powrocie do starych nawyków – waga wraca jak bumerang. Długoterminowa zmiana stylu życia jest znacznie bardziej efektywna, ale wymaga wypracowania nowych nawyków. Można to oczywiście robić krok po kroku, a nie zmieniając wszystkie przyzwyczajenia naraz.

4. Nadmierne ograniczenia i monotonia

Wiele diet jest zbyt restrykcyjnych, zakazujących całych grup produktów (np. węglowodanów lub tłuszczów), co może prowadzić do frustracji i późniejszej rezygnacji. A jedzenie to nie tylko energia, ale i przyjemność!

5. Nierealistyczne oczekiwania

Media często promują nierealistyczne standardy dotyczące wyglądu i zdrowia, przez co osoby na diecie oczekują szybkich, drastycznych zmian. Jeśli efekty nie pojawiają się natychmiast, pojawia się rozczarowanie i zniechęcenie. Często prowadzi to do porzucenia diety oraz powrotu do dawnych nawyków żywieniowych. Często po zaledwie tygodniu, dwóch…

Oczywiście powodów, przez które diety nie działają, jest więcej. Te są jednak najbardziej istotne. 

A gdyby tak… zupełnie zmienić podejście?

Ograniczające, niesmaczne, wykluczające duże grupy produktów. Nic dziwnego, że diety nie działają. A gdyby tak zupełnie zmienić podejście i stworzyć taką metodę, która jest zupełnie przeciwna? Czy to ma szansę zadziałać?

Ma i potwierdza to od kilku lat Centrum Respo (https://centrumrespo.pl/), na którego koncie jest już ponad 50 tys. Podopiecznych, którzy osiągnęli swoje cele.

Na czym polega sukces tej metody? To rezultat czterech filarów, w oparciu o które została ona stworzona.

Te cztery, umiejętnie skomponowane filary i obejmujące różne obszary, dzięki czemu zmiana jest łatwiejsza i trwała.

Jedz pizzę i chudnij!

Kluczem do chudnięcia jest deficyt kaloryczny, czyli jedzenie mniejszej liczby kalorii, aniżeli spalamy w ciągu dnia. Teoretycznie więc można chudnąć… jedząc pizzę, słodkości i fast-foody. Nie jest to rekomendowane, jednak możliwe, o ile utrzymujemy deficyt.

Wiele osób podchodzi jednak do diety z zupełnie innym nastawieniem, czyli „wszystko, albo nic”. Oznacza to, że decydują się na całkowitą rezygnację z ulubionych potraw na czas trwania diety, a gdy im się to nie udaje, wracają do starych nawyków. Jest to podejście z nastawieniem na perfekcjonizm, które w zakresie diety jest praktycznie niemożliwe do zrealizowania. 

Przecież w życiu każdego z nas pojawiają się wyjątkowe okazje do świętowania, gdy mamy ochotę zjeść kawałek ciasta. Albo spotkania z przyjaciółmi, gdy bliska nam osoba przygotowała wyjątkowo aromatyczne danie spoza planu diety.

Dlatego dieta powinna być racjonalna i zakładać także odejścia od planu. Bo dieta nie powinna oznaczać chwilowej zmiany, a zmianę na lata. Stopniową, zwłaszcza jeśli poprzednie nawyki odbiegały od optymalnych przez wiele lat.

Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby pizza czy inne ulubione dania po prostu – od czasu do czasu – trafiały do naszego menu. Pomóc może w tym stosowanie zasady 80/20. Oznacza ona, że 80 procent diety powinny stanowić niskoprzetworzone produkty, w tym głównie warzywa i owoce, a 20 procent tzw. produkty rekreacyjne.

Chudnij zdrowo i stopniowo

Zdrowa redukcja to od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Oznacza to, że miesięcznie jest to około 4 kilogramów. Takie tempo jest zdrowe i racjonalne oraz nie wymaga stosowania rygorystycznych diet typu 1000 lub 1200 kcal. Bo na diecie trudno wytrwać, gdy… jesteśmy głodni. 

Również dlatego rekomenduje się jeść sporo warzyw, owoców i produktów bogatych w błonnik, które sycą na dłużej i sprawiają, że mamy mniejszą ochotę na podjadanie. 

Podsumowanie

Jak widać diety cud… to nigdy nie jest dobry pomysł. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest racjonalna i przyjemna dieta, dzięki której utrata niechcianych kilogramów będzie stopniowa i trwała.

Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego.
Exit mobile version