Męczeństwo – najdoskonalsze świadectwo chrześcijańskiej miłości i nadziei. 18 listopada przypada liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny.
110 lat temu rosyjski żołnierz zamordował młodziutką dziewczynę z Wał Rudy. Karolina Kózkówna zginęła, broniąc swojej czystości. Przed żołnierzem uciekała przez las, w miejscu, gdzie znaleziono jej ciało znajduje się ostatnia stacja Drogi Krzyżowej. Dziś w Kościele liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny.
– Mimo oczekiwanej wciąż kanonizacji kult bł. Karoliny jest bardzo szeroki, pogłębiony, sięgający całego świata. Bł. Karolina ma wpływ na następne pokolenia młodych ludzi, którzy pojawiają się w bardzo złożonych skomplikowanych kontekstach współczesnej kultury, a jednak Jej przykład wpływa na ich życie i przemianę
– mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Pamięć o męczennicy jest wciąż żywa – mówią ci, którzy mieszkają w Wał-Rudzie i Zabawie oraz ci, którzy tutaj przyjeżdżają.
-Pamięć jest tutaj bardzo żywa. Tu ludzie ją znają. -Tak, ludzie pamiętają, przynajmniej tu, w Tarnowie i okolicach. Przez 20 lat przyjeżdżałem na obchody. Wcześniej bywałem częściej, ale ostatnio zdrowie nie pozwalało. -Powstało tu Sanktuarium, dzięki naszemu proboszczowi. On o to dba, pielęgnuje pamięć. Ludzie też pamiętają o takich rzeczach. -W miejscu, gdzie mieszkała bł. Karolina, zaczyna się Droga Krzyżowa, która idzie przez las. -Ważne jest, żeby młodzi pamiętali, bo teraz młodzież o takich rzeczach nie pamięta. Nie wiedzą, co to znaczy 'Bóg, Honor, Ojczyzna’.
Niedawno papież Franciszek powiedział, że oddanie życia z miłości jest najgłębszym wyrazem chrześcijańskiego powołania. Papież Franciszek spotkał się z uczestnikami konferencji naukowej zorganizowanej przez Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych, która odbyła się w w Rzymie. Podczas spotkania Ojciec Święty mówił o męczeństwie jako najdoskonalszym świadectwie chrześcijańskiej miłości i nadziei.
Podczas audiencji papież Franciszek rozmawiał z kapłanem diecezji tarnowskiej, ks. Łukaszem Niepsujem, przewodniczącym Diecezjalnej Komisji ds. Pamięci i Kultu Świętych oraz postulatorem w procesie kanonizacji bł. Karoliny Kózkówny, który opowiedział Ojcu Świętemu o osobie błogosławionej męczennicy i patronki młodzieży.
– Ostatnio Ojciec Świętego trzymał w dłoniach w czasie audiencji obraz z wizerunkiem bł. Karoliny. Jeden z naszych kapłanów był na audiencji z papieżem i mówił mu o bł. Karolinie – patronce młodzieży
– dodał bp Andrzej Jeż.
Ojciec Święty udzielił także swojego błogosławieństwa wszystkim pielgrzymom, którzy będą uczestniczyć w uroczystościach rocznicowych w Zabawie.
O godzinie 15.00 w Wał – Rudzie rozpocznie się Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny. Weźmie w niej udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi.
Po nabożeństwie w kościele w Zabawie będzie uwielbienie prowadzone przez wspólnotę Galilea, a o godzinie 18.00 rozpocznie się Msza św. Natomiast po liturgii będzie modlitwa o uzdrowienie.
„Zmarłych trzeba otoczyć modlitwą, a żyjących opieką” – bp Andrzej Jeż w Zabawie
110. rocznica śmierci bł. Karoliny. Uroczystości z udziałem nuncjusza apostolskiego