Na termy do Brzeska? Burmistrz: 'To byłyby ogromne korzyści’

DJI 0934 scaled 1

archiwum RDN / UM Brzesko

Baseny geotermalne mogą powstać w Brzesku. Takiej opcji nie wyklucza burmistrz Tomasz Latocha.

Na Pomianowskim Stoku, gdzie odkryto złoża wód geotermalnych, mają rozpocząć się odwierty poszukiwawczo-rozpoznawcze.

– Z jednej strony jest swoistym badaniem, sprawdzeniem, jakie to ciepło jest, jaka jest ewentualna wydajność tych wód, jakie są ich właściwości też fizykochemiczne, musimy wiedzieć, czy to będzie solanka, czy siarka, jaka temperatura, ale ten odwiert będzie w ten sposób wykonany, aby też docelowo mógł służyć jako otwór wydobywczy. Jeżeli tego inżyniera kontraktu wybierzemy, jego zadaniem będzie pomoc w przygotowaniu dosyć trudnego przetargu właśnie na firmę wiertniczą i bezpośrednio po wyborze firmy wiertniczej, rozpoczynamy odwierty.

Odwiert będzie wykonywany w okolicy szpitala w Brzesku. Dlatego władze miasta liczą, że jeśli jakość wód będzie odpowiednia, można by je wykorzystać także w lecznictwie.

Jak dodaje Tomasz Latocha, oprócz tego, że baseny termalne stanowiłyby wabik na turystów, mogły by przynieść też inne korzyści dla regionu.

– Gdyby udało się odpalić taki system basenowy, geotermalny, to na pewno będą to korzyści daleko idące, bo z jednej strony to są oczywiście podatki, z drugiej strony dużo miejsc pracy, a po trzecie wokół takiego systemu cała branża turystyczno-hotelarsko-restauratorska naprawdę powinna na tym bardzo mocno skorzystać.

Brzesko podpisało umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie pierwszego odwiertu. Kwota opiewa na niemal 14 mln zł.

 

Exit mobile version