Zobacz zdjęcia:
Pogromcy ślimaków i prawdziwi przyjaciele ogrodów. Jeże mają w kalendarzu swój dzień. 10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża, który przypomina o ochronie tych pożytecznych, kolczastych ssaków.W Polsce jeże są zagrożone głównie przez działalność człowieka, taką jak ruch drogowy, spalanie liści czy stosowanie kosiarek w okresie ich hibernacji.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9, im. Orląt Lwowskich w Tarnowie, stworzyli bezpieczną przystań dla jeży, która pomoże im przetrwać zimę.
– Zagrabiamy liście, aby jakieś jeże mogły się w nich schować, jeśli by chciały. -Bardzo lubię jeże, dlatego zdecydowałam się im pomóc, wykonywałam nawet taką tabliczkę uwaga jeże. -Jeże są moim zdaniem pożytecznymi zwierzętami, które należy chronić. -Są bezbronne i same sobie po prostu nie pomogą i dlatego zbieramy liście dla nich, żeby one sobie podczas hibernacji mogły zapaść w sen. -Lepiej, żeby nie zbierać liści do worków, bo może być w nich jeż i takim sposobem, jeż może się z nami pożegnać na zawsze.
Jarosław Smosna z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Tarnowie, radzi aby unikać grabienia i spalania liści, ponieważ stanowią one naturalne schronienie na zimę dla jeży.
Kiedy temperatury spadają poniżej 10°C, jeże zapadają w sen zimowy. Warto uważać wtedy, aby im nie przeszkadzać i nie wybijać ich ze snu, szczególnie powinniśmy uważać kiedy wybieramy się na spacery z psem.
-Jeż, który sobie zbudował gniazdo i w tym gnieździe jeszcze gdzieś tam nie całkiem śpi, ale próbuje już zahibernować, to jeżeli pies rozgrzebie mu to gniazdo on go może już nie zdążyć naprawić. To może być dla niego śmiertelne w skutkach. Jeżeli nie naprawi tego gniazda przed zimą, a ona może się zdarzyć za tydzień, dwa, to niestety przemarznie.
Warto pamiętać, że jeże pomagają w utrzymaniu równowagi ekologicznej, eliminując szkodliwe owady i ślimaki. Jeżeli spotkamy w tym okresie jeża, który nie śpi warto skontaktować się z organizacjami, które pomagają zwierzętom lub udać się do najbliższej weterynarii.