Tegoroczny Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, obchodzony tradycyjnie w drugą niedzielę listopada, wzywa nas do zwrócenia uwagi na dramatyczne położenie chrześcijan w Ziemi Świętej. Ich życie codzienne staje się coraz trudniejsze i bardziej niepewne.
– Postarajmy się pomyśleć o wierzących w Ziemi Świętej i przyjść im z pomocą – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.
– Ziemia Święta to nie tylko Palestyna, ale Liban, Syria, Jordania. Wierzący przeżywają tam ogromne trudności – są wojny, jest dużo przemocy, najprzeróżniejszych trudności, a wiemy, że kiedy są trudności, to bardzo często ludzie uciekają, bo szukają lepszego życia. Z Ziemi Świętej nie mogą zniknąć chrześcijanie. Postarajmy się w tym dniu, pomyśleć o wierzących w Ziemi Świętej, wesprzeć ich swoją modlitwą, swoim cierpieniem, wsparciem finansowym, bo oni tego potrzebują
– zaznaczył przewodniczący Episkopatu.
W niedzielę także w parafiach diecezji tarnowskiej będzie zbiórka do puszek na 'Kościół w potrzebie”.
Datki można także wpłacać przez stronę internetową TUTAJ.
Pokolenia chrześcijan w Ziemi Świętej prowadziły proste życie, zbudowane wokół wartości rodzinnych, ciężkiej pracy i głębokiej wiary. Niestety, wojna i kryzys odebrały im stabilizację i dochody. Zamknięte hotele, zrujnowane przedsiębiorstwa i brak pielgrzymów pozostawiły wielu rzemieślników, specjalizujących się w wyrobach z drewna oliwnego, bez możliwości zarobku. Drewno oliwne, od wieków symbol Ziemi Świętej, służyło do tworzenia unikatowych pamiątek, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Dziś te produkty często pozostają niesprzedane, a rodziny rzemieślników stają na krawędzi ubóstwa.
Aby wspomóc chrześcijan z Ziemi Świętej, Pomoc Kościołowi w Potrzebie prowadzi sprzedaż rękodzieła z drewna oliwnego w swoim sklepie internetowym.